Foto / News

Filtry to nie wszystko. Layout, czyli nowa aplikacja od Instagramu, potrafi znacznie więcej

Instagram pokazał właśnie zupełnie nową aplikację mobilną. Layout from Instagram to nowe narzędzie, które powstało z myślą o osobach wykonujących fotograficzne kolaże. Nowa aplikacja spodoba się również osobom, które mają problem z kwadratowymi kadrami.

Layout from Instagram to zupełnie nowe narzędzie, które ujrzało dziś światło dzienne za sprawą nowej aplikacji. Layout pozwala na wykonywanie kolaży zdjęć. Główny ekran aplikacji wita użytkownika siatką zdjęć i pozwala wybrać kilka kadrów. Następnie aplikacja proponuje kilka różnych układów, w jakie może połączyć zdjęcia. W efekcie powstaje kolaż.

W ten sposób można skleić maksymalnie 9 fotografii, a aplikacja może zaproponować do 12 różnych układów, w jakie zestawi zdjęcia. Gotowy kolaż można umieścić na swoim profilu na Facebooku i oczywiście Instagramie. Ciekawą funkcją aplikacji, która na pewno przyjmie się wśród użytkowników, jest odbijanie zdjęć w poziomie lub pionie. Przykładowa galeria stworzona przez Instagram dobrze pokazuje potencjał tego rozwiązania.

Layout jest prostą aplikacją, ale nie oznacza to, że jest ona nieprzemyślana. Wbrew pozorom, pomysł może rozwiązywać główny problem użytkowników Instagramu, a więc przymusowe kadrowanie do kwadratu. Do tej jeśli użytkownik chciał zaprezentować prostokątny kadr musiał zdecydować się na zdjęcie z szerokimi pasami, lub na wypełnieniu wolnych miejsc fragmentami innych fotografii. Oczywiście w tym celu trzeba było użyć zewnętrznej aplikacji. Teraz Instagram pozwala wykonać te czynności bez wypuszczania użytkownika z własnego podwórka.

Do trzech razy sztuka?

Layout from Instagram to już trzecia aplikacja Instagramu. Do tej pory, poza główną aplikacją, mogliśmy również korzystać z narzędzia Hyperlapse form Instagram. Aplikacja pozwalała na tworzenie z nagrań filmów na kształt timelapsów, oferując przy tym niebywale skuteczne algorytmy upłynniania obrazu i redukcji drgań.

Trzecia aplikacja dokładnie pokazuje, w którym kierunku rozwija się Instagram. Zamiast budować fotograficzne kombajny, firma skupia się na narzędziach przeznaczonych do jasno sprecyzowanych zadań. Taka strategia jest dla użytkowników trochę irytująca. Osobiście wolałbym mieć wszystko w jednej aplikacji, zamiast zaśmiecać ekran smartfona niepotrzebnymi ikonkami.

Nie oszukujmy się, jedna dodatkowa funkcja nie sprawiłaby nagle, że użytkownicy Instagramu zaczęliby się gubić. Szczególnie, że Layout skupia się na zdjęciach. Wyodrębnienie Hyperlapse z uwagi na filmy w nietypowym wydaniu nie było złą decyzją, ale dalsza fragmentacja nie jest raczej potrzebna.

Layout from Instagram obecnie jest dostępny do pobrania w sklepie Apple App Store. Wersja przeznaczona na system Android pojawi się w sklepie Google Play w ciągu kilku miesięcy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst