REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

Takimi rowerami będą wkrótce jeździć miejscy kurierzy

Za takie perełki uwielbiam Mobile World Congress. Obok największych premier jak najnowszy model Samsunga Galaxy, obok monstrualnie wielkich wystaw jak ta Ericssona, są też mniejsze stoiska, a na nich prawdziwe cudeńka. Jedną z takich perełek jest projekt elektrycznego roweru Forda.

05.03.2015
12:05
Takimi rowerami będą wkrótce jeździć miejscy kurierzy
REKLAMA
REKLAMA

Mode:Pro - tak nazywa się owo cudeńko i jest niezwykle ciekawie pomyślanym pomysłem na miejski, funkcjonalny rower. Dla kurierów, dostawców żywności, listonoszy, czy każdego, kto musi codziennie przemierzać dziesiątki kilometrów po mieście dostarczając klientom odpowiednie produkty. A że takich ludzi jest i będzie coraz więcej, to produkt Forda może mieć całkiem realną biznesową przyszłość.

Rower Forda, 1

Mode:Pro jest elektrycznym rowerem, który łączy pracę nóg z napędem elektrycznym. Można na nim jeździć w trybie tylko elektrycznym, tylko kinetycznym (czyli normalnym), lub - najciekawszym - łączonym, gdy napęd elektryczny wspomaga pracę nóg kuriera.

Poziom tej pomocy elektryczny rower Forda sam dostosowuje - gdy jedziemy pod górę będziemy potrzebowali jej więcej, a gdy z góry to pewnie w ogóle nie. Silnik tu zastosowany ma moc 200W i wykorzystuje baterię 9Ah. Rozpędza się do maksymalnej prędkości 25 km/h.

Sam silnik elektryczny to jeszcze nie wszystko. Rower Forda jest oczywiście naszpikowany różnymi innym super bajerami. Na przykład sensor zamontowany na ochronie tylnego koła ostrzega prowadzącego rower, że z tyłu niebezpiecznie szybko przybliża się inny pojazd. Sygnalizuje to wibrowaniem kierownicy w miejscu, w którym trzymamy na niej ręce.

Rower Forda, 8

Rower jest też w pełni zintegrowany z aplikacją Transit Connect Forda, która pozwala na… obsługę kilku ciekawych czynności. Na przykład za jej pomocą wydamy sygnał ostrzegawczy i to w kilku różnych wersjach, włączymy światła skrętu w lewo lub prawo (te zamontowane są na bokach kierownicy), czy po prostu odpalimy nawigację, nie mówiąc już o tym, że aplikacja monitoruje sytuację pogodowo-uliczną wokół nas.

Jak na super inteligentny rower, Mode:Pro super szybko się składa. Na stoisku Forda mieliśmy nawet okazję przekonać się w jaki sposób rower może być przewożony w samochodzie firmowym, by w oka mgnieniu przygotować go do jazdy.

REKLAMA

Oczywiście o tym, że jest lekki jak piórko i wygląda obłędnie opowiadać nie trzeba.

Co tu dużo mówić - takim projektom powinniśmy mocno kibicować, bo mają szansę zmienić codzienne życie wielu osób.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA