Oprogramowanie  / Artykuł

Fantastyczny kalendarz do OS X, czyli Fantastical 2 można już pobierać i testować

Flexibits udostępniło dzisiaj długo oczekiwaną aplikację, czyli kalendarz Fantastical 2 do systemu OS X. Wersja desktopowa ukazała się po bardzo ciepło przyjętego mobilnego wydania tejże aplikacji i zapowiada się na bardzo porządny program.

Do systemu OS X można znaleźć mnóstwo aplikacji, które zastępują rozwiązania przygotowane przez Apple. Jednym z przykładów takiej aplikacji jest kalendarz od Flexibits, który wydany został już w 2011 roku. Dzisiaj zadebiutował zupełnie nowy Fantastical 2, będący aktualizacją wydanego 4 lata temu programu. Oczekiwania są wysokie, zwłaszcza po niezwykle udanej pierwszej wersji.

Wszystko wskazuje na to, że faktycznie będzie to fantastyczna aplikacja.

fantastical-2-mac-os-x-1

Zaktualizowany Fantastical 2 na Maki to nie tylko zaprojektowany od początku interfejs. Deweloperzy z Flexibits postanowili wykorzystać w swoim programie nowe funkcje, do których daje dostęp system OS X 10.10 Yosemite i też tylko na ten system będzie dostępny.

Pojawiło się wsparcie m.in. dla funkcji HandOff, modułu rozszerzeń oraz nawet centrum powiadomień, dzięki czemu używając kalendarza firmy trzeciej nie tracimy tych udogodnień, które daje korzystanie z rozwiązania prosto od Apple. W niektórych przypadkach działa to zresztą nawet lepiej.

Najważniejszą zmianą jest uczynienie z Fantastical 2 pełnoprawnej aplikacji.

fantastical-2-mac-os-x-2

Do tej pory Fantastical uruchamiany był z górnego paska menu jako okienko pop-up. W nowej wersji można korzystać z niego jak z klasycznej aplikacji w oknie po kliknięciu w ikonę w docku lub launchpadzie lub wyszukując jej nazwy przez Spotlight. Aplikację można też maksymalizować.

To bardzo dobry ruch, zwłaszcza dla osób których kalendarz jest wypełniony po brzegi. Więcej przestrzeni daje lepszy podgląd na to, co będzie się działo w najbliższych dniach lub tygodniach. Możliwość uruchamiania aplikacji z paska menu nie zniknęła, ale teraz jest raczej dodatkiem, niż główną częścią aplikacji.

Fantastical 2 to jeden kalendarz by wszystkimi rządzić.

fantastical-2-mac-os-x-2

Aplikacja obsługuje dzięki wsparciu protokołu CalDAV takie kalendarze jak iCloud, Gmail i Exchange, a nawet lokalne kalendarze utworzone w OS X. Aplikacja synchronizuje się z wersją mobilną, ale trzeba jeszcze poczekać na uruchomienie funkcji HandOff.

Płynne przeskakiwania z pracą z aplikacją desktopową na Fanstastical 2 na iPhonie lub na odwrót będzie możliwe już niedługo. Aplikacja do OS X już to wspiera, a mobilna będzie po następnej aktualizacji. Uaktualnienie. już czeka na zatwierdzenie przez cenzorów App Store’u.

Jedną z najciekawszych funkcji Fantastical 2 jest system rozpoznawania języka, w którym użytkownik zapisuje nowe wydarzenie.

fantastical-2-mac-os-x-1

Obsługuje on tzw. język naturalny, co pozwala na wpisywanie nowych pozycji bez konieczności pamiętania skomplikowanych wzorów komend. Aplikacja sama rozpozna, co w podanej frazie jest nazwą, terminem i miejscem wydarzenia lub spotkania. W aktualizacji Fantastical oznaczonej numerem 2 system rozpoznawania języka naturalnego jest on dodatkowo usprawniony.

Moduł dodawania wydarzeń w Fantastical 2 będzie wspierał także wydarzenia cykliczne i nowe, nietypowe odniesienia dotyczące daty, jak np. ostatni dzień roboczy w danym miesiącu. Jedyny minus jest taki, że chociaż aplikacja obsługuje kilka języków, to nie ma na liście polskiego, ale kalendarz rozpozna i doda wpis “Obiad u mamy tomorrow from 14:00”.

Fantastical 2 łączy w sobie kalendarz i listę zadań.

fantastical-2-mac-os-x-5

Jednym z niezrozumiałych przeze mnie kroków Apple jest całkowite rozdzielenie przypomnień od kalendarza. Lista zadań w osobnym oknie ma dużo sensu, ale brakuje przełącznika w aplikacji kalendarza nanoszącego pozycje z list na wydarzenia w kalendarzu. Fantastical 2 obsługuje systemowe przypomnienia w tym te oparte o lokalizację.

Jednym z ciekawszych dodatków jest możliwość włączania i wyłączania widoczności całych grup kalendarzy jednym przyciskiem. Sam mam kilka kalendarzy służbowych, które stale ukrywam. Nie potrzebuję cały czas informacji o tym, na jakim spotkaniu są właśnie moi koledzy z redakcji, ale chcę mieć możliwość łatwego podglądu.

Chciałbym w systemowym kalendarzu jednym przyciskiem włączyć widoczność kilku kalendarzy służbowych i wyłączyć widoczność również wielu kalendarzy prywatnych.

fantastical-2-mac-os-x-3

Fantastical 2 na to pozwala, ale jego dodatkowe funkcje na tym się nie kończą. Użytkownicy systemu Yosemite mogą uaktywnić widżet w centrum powiadomień i przeglądać na jednej liście wydarzenia z kalendarzy oraz przypomnienia. Oprócz tego aplikacja obsługuje systemowe menu udostępniania.

Kalendarz wyceniony został pieruńsko drogo, a jego cena na stronie internetowej Flexibits to w przeliczeniu na naszą walutę to niemal 157 zł. W Mac App Store można kupić go za równowartość 39,99 eu, co i tak jest ceną promocyjną z okazji premiery. Później wzrośnie ona do 49,99 eu.

Twórcy na szczęście umożliwiają przetestowanie go przez dwa tygodnie przed zakupem, co wszystkim gorąco polecam. Sam się teraz nad zakupem Fantastical 2 zastanawiam, chociaż z zasady nie zastępuje aplikacji Apple programami niezależnych deweloperów.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst