Technologie  / News

Skończą się głupie wymówki, teraz znajomi będą mogli oddać ci kasę przez Facebooka

Facebook postanowił wejść w końcu na rynek bezpośrednich płatności pomiędzy użytkownikami komunikatora Messenger. Od teraz będzie można wysyłać znajomym pieniądze i odbierać przelewy bez opuszczania największego portalu społecznościowego świata.

O możliwości wysyłania pieniędzy znajomym przez Facebook Messengera spekulowano już kilka lat temu, a teraz ta funkcja zaczyna wchodzić w życie. Twórcy komunikatora spiętego z serwisem społecznościowym Marka Zuckerberga uruchamiają moduł płatności pilotażowo w Stanach Zjednoczonych.

Wdrażanie nowej usługi w USA może potrwać kilka miesięcy.facebook-messenger-płatności-1

Wysyłanie pieniędzy z wykorzystaniem Facebooka ma być darmowe dla wszystkich użytkowników, a deweloperzy stojący za Messengerem próbowali do granic możliwości uprościć proces przesyłania pieniędzy.

W celu wykonania przelewu wystarczy nacisnąć przycisk oznaczony $ oraz wybrać odpowiednią kwotę. Guzik został zlokalizowany obok funkcji wysyłania naklejek i przycisku ze zdjęciami nad klawiaturą.

Pieniądze będą pobierane z dowolnej karty płatniczej.

W celu rozpoczęcia wysyłania pieniędzy należy podać Facebookowi dane swojej karty kredytowej, debetowej z funkcją płatności w internecie lub karty typu prepaid. Osoba odbierająca przesłane pieniądze dostanie je w formie przelewu na rachunek karty debetowej.

Facebook zapewnia, że system jest bezpieczny i użytkownicy nie powinni obawiać się przesyłać pieniędzy tą drogą. Jak na razie będzie można dokonać przelewów wyłącznie z aplikacji do systemu mobilnego iOS, która pozwoli skorzystać z autoryzacji poprzez Touch ID.

Na pierwszy rzut oka wygląda to na przemyślany system.

Ruch Marka Zuckerberga polegający na wprowadzeniu modułu wysyłania i odbierania przelewów w Facebook Messengerze może mieć spore reperkusje dla całego rynku płatności w sieci. Jedyny warunek jest taki, że użytkownicy podchwycą ten pomysł.

To wbrew temu co mogłoby się wydawać nie jest wcale takie oczywiste. W informacji na temat nowości w komunikatorze Facebooka umieszczonej w serwisie MacRumors pojawiła się wiadomość, która przekreśla w moich oczach ten system.

Okazuje się bowiem, że płatności nie będą błyskawiczne.

Co prawda pieniądze zostaną od razu przekazane na rachunek odbiorcy, ale dostęp do nich może być możliwy dopiero po upłynięciu trzech dni roboczych, więc trudno tą metodą pożyczyć znajomemu 50 zł na wyjście do knajpy.

Warto też pamiętać o tym, że Facebook Messenger nie jest pierwszym komunikatorem, który umożliwia wysyłanie pieniędzy znajomym. Wdrażali coś podobnego już twórcy BlackBerry Messengera i Snapchata i nie okazało się to oszałamiającym sukcesem.

Pytanie jednak, czy ruch Facebooka nie wymusi teraz reakcji Apple, które mogłoby połączyć swoje usługi iMessage i Apple Play, by zaoferować podobne rozwiązanie swoim klientom.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst