Sprzęt  / Felieton

Założyłem się o to, czy Apple będzie warty ponad 1 bilion dolarów

Założyłem się z Przemkiem Barankiewiczem, naczelnym Pb.pl, o to, czy Apple będzie pierwszą publiczną spółką wartą ponad 1 bilion dolarów (po amerykańsku trylion). Ja twierdzę, że tak się stanie; on, że nie.

Daliśmy sobie pół roku na rozstrzygnięcie. Zostało 5 miesięcy, bo zakładaliśmy się nieco ponad miesiąc temu.

apple-mbazaar

Dziś Apple jest warty 740 mld dol. i jest oczywiście najwyżej wycenianą spółką giełdową na świecie. Firma zarządzana przez Tima Cooka jest warta dwa razy tyle co Google, który aktualnie jest… drugą najbardziej wartościową spółką w USA pod względem kapitalizacji giełdowej.

269 mld dol., czyli ok 1/3 wartości - tyle brakuje Apple’owi, by dobić do niebotycznej wyceny 1 biliona dolarów. Jeśli tak się stanie, to firma Apple będzie 16 największą ekonomią świata - większą od Indonezji, Holandii, Turcji, czy Arabii Saudyjskiej. Od Polski już jest większa - wartość naszego Produktu Krajowego Brutto wyniosła, wg Banku Światowego, niecałe 526 mld dol. w 2013 r.

Dużo będzie zależało od rynkowego przyjęcia Apple Watcha. Jeśli będzie hitem, wartość Apple’a powinna wystrzelić w górę. To pierwsza od pięciu lat nowa kategoria produktowa, w której debiutuje Apple, choć… nie do końca, bo przecież aby korzystać z zegarka Apple trzeba także posiadać iPhone’a.

Apple-Computer-Iphone-Macbook-Air-Man-·-Free-Photo.jpg

Niemniej jednak dobry debiut Apple Watcha powinien wywindować wartość spółki. Dobry, czyli kilka milionów sztuk sprzedanych zegarków w pierwszy weekend sprzedaży plus kilkanaście milionów do końca roku, co da Apple’owi pozycję zdecydowanego lidera nowej, ważnej kategorii rynku technologicznego.

Wczoraj zadebiutowała nowa biografia Steve’a Jobsa, która ma otworzyć oczy świata na to, jaki naprawdę był słynny założyciel Apple’a. Tymczasem świat powinien chyba otworzyć oczy na to, jakim szefem firmy jest Tim Cook. Gdy Jobs rezygnował z pozycji CEO firmy, Apple warty był 350 mld dol. Dziś jest warty ponad 2 razy tyle, a wkrótce może być warty 3 razy tyle.

* grafika: Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst