Tech  / News

Google zaprezentował nową wersję Androida i już możesz ją pobrać. Oto co znajdziesz w aktualizacji

179 interakcji
dołącz do dyskusji

Wczoraj wieczorem Google zaczął udostępniać nową wersję systemu Android oznaczoną jako 5.1. Nie jest to jednak zupełnie nowy system, a jedynie poprawka czyniąca Lollipopa jeszcze lepszym oprogramowaniem.

Najważniejsze nowości, których można spodziewać się po Androidzie 5.1 to przede wszystkim poprawa stabilności i wydajności smartfonów i tabletów. Google nie podał tu szczegółów, ale zapewne chodzi o wyeliminowanie wycieków pamięci oraz wymuszonego zamykania się niektórych aplikacji.

Oprócz tego znalazło się tu kilka innych funkcji, takich jak oficjalne wsparcie dla kilku kart SIM, rozmowy głosowe w jakości HD oraz usługa zabezpieczająca urządzenie przed zgubieniem lub kradzieżą. Dzięki niej możliwe jest zdalne zablokowanie urządzenia w ten sposób, że jego znalazca lub złodziej nie będzie w stanie z niego skorzystać nawet po przywróceniu ustawień fabrycznych.

google-android-lollipop

Kolejna ciekawa funkcja to możliwość zarządzania połączeniami WiFi i Bluetooth bezpośrednio z poziomu paska powiadomień. Nie jest już konieczne wchodzenie w tym celu do ekranu ustawień. Kliknięcie odpowiedniej ikony otworzy listę urządzeń i pozwoli w mgnieniu oka zdecydować, z której sieci lub którego urządzenia podłączonego bezprzewodowo chcemy korzystać.

Ze wszystkich nowości najbardziej cieszy mnie oficjalna obsługa telefonów ze wsparciem dla dual sim. Sprawi ona, że Android Lollipop będzie mógł w końcu oficjalnie trafić na telefony z niższej półki, produkowane przez mniej znanych producentów. Tym samym znacznie poprawiona zostanie wstydliwa statystyka, według której mimo długiego czasu od premiery Lollipop zawitał dopiero na 1,6% wszystkich używanych urządzeń z Androidem.

Obrazy systemu już są dostępne pod tym adresem. Aktualizację jako pierwsze dostaną oczywiście sprzęty z rodziny Nexus.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst