REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech

Adobe Comp CC – niesamowita aplikacja do projektowania w biegu

Są aplikacje, po zobaczeniu których zastanawiam się, jak to możliwe, że ktoś wcześniej nie wpadł na taki pomysł. Idealnym przykładem jest nowa aplikacja Adobe Comp CC, która jest doskonałym mobilnym kompanem dla projektantów stron, wydruków, czy interfejsów.

Adobe Comp CC – niesamowita aplikacja do projektowania w biegu
REKLAMA
REKLAMA

Adobe Comp CC to aplikacja, dzięki której stworzysz szybkie kompozycje projektowe przeznaczone do sieci lub do wydruku. Aplikacja obsługuje kształty wektorowe, czcionki Typekit, obrazy i różnego typu style tekstów. To świetne narzędzie do przekazania komuś swojej koncepcji projektu, lub do tworzenia w biegu. Kompozycje można wysyłać do desktopowego Photoshopa, Illustratora lub InDesign i tam nadawać im ostateczny szlif. Comp CC jest przeznaczona wyłącznie na iPady. Aplikację można pobrać za darmo.

Główną zaletą Comp CC jest nieprawdopodobna prostota obsługi

Projekt zaczynamy od wyboru formatu. Możemy wybrać kilka zdefiniowanych wielkości (ekran iPhone’a, iPada, wizytówka, ekran Full HD), lub dodać własną. Następnie musimy zapełnić białą kartkę i tutaj dzieje się prawdziwa magia. Do Adobe można mieć wiele pretensji, ale trzeba przyznać, że ta firma doskonale zna potrzeby swoich klientów. Sposób interakcji z Comp CC jest naprawdę zachwycający.

comp-cc

Projektowanie opiera się na gestach. Dla przykładu, prosty projekt strony internetowej stworzymy w jakieś 15 sekund. Wystarczy niedbale zarysować kształt prostokąta z kropką u dołu, a Comp zamieni go na nagłówek. Krzywa kreska niżej zamienia się w podkreślenie. Trzy krótkie kreseczki jedna pod drugą tworzą akapit, a duży krzyżyk obok wstawia pole do zdjęcia.

comp

Być może brzmi to jak czarna magia, ale sposób interakcji jest naprawdę ujmujący. Wystarczy chwila, by poznać wszystkie gesty. Aplikacja świetnie je rozpoznaje i tworzy na ich podstawie całkowicie edytowalne pola tekstowe lub zdefiniowane kształty wektorowe. Najciekawsze jest to, że można rysować naprawdę niedbale, do tego bez żadnego rysika, a aplikacja i tak rozpoznaje, co mieliśmy na myśli.

Po zarysowaniu wstępnego kształtu kompozycji, możemy przejść do edycji

W przypadku tekstu możemy zmieniać jego przezroczystość, czcionkę, style, kolor, wyrównanie, etc. W przypadku kształtów wektorowych – ich wielkość, wypełnienie, krycie, a także rozmieszczenie względem siebie w oparciu o pojawiające się dynamicznie linie. Dzięki nim nie ma żadnych problemów, by utrzymać stałe odległości między elementami, lub wyrównać jeden kształt do drugiego. Rewelacja.

Aplikacja ma świetnie wdrożony sposób cofania zmian. Wystarczy położyć trzy palce na ekranie i przesuwać je w lewo, a kolejne nasze akcje zostaną cofnięte. To jak niewidzialna linia czasu obsługiwana gestem. Naprawdę inteligentne i pomysłowe rozwiązanie.

Gotowy projekt można wysłać do desktopowego programu Adobe, np. do InDesign, do Photoshopa lub Illustratora

comp-cc

Wszystko oczywiście odbywa się poprzez chmurę Creative Cloud. Jeśli wyślemy projekt do InDesign (który wydaje się być naturalnym wyborem), przesłany projekt będzie miał całkowicie edytowalny tekst, kształty wektorowe i ramki obrazów. Przesyłanie plików działa również w darmowym pakiecie Creative Cloud, w którym dostajemy 2 GB przestrzeni na pliki.

Adobe po raz kolejny pokazuje, że świetnie rozumie rolę tabletu

Comp CC to już kolejna aplikacja, która jest niejako przedłużeniem desktopowego programu. Widać tu naprawdę przemyślaną strategię Adobe na tworzenie przydatnych narzędzi, które mają współgrać z „dużymi” programami, a nie próbować je zastąpić. To byłoby z góry skazane na porażkę, chociażby z uwagi na małą moc obliczeniową urządzeń mobilnych.

adobe
REKLAMA

Portfolio aplikacji Adobe stale rośnie i bynajmniej nie jest to sztuczne mnożenie bytów. Aplikacje takie jak Lightroom Mobile, czy Comp CC to świetni kompani w podróży, którzy pozwalają przerzucić część pracy na tablet (selekcja i ocena zdjęć w Lightroomie), lub przelać ulotną ideę na wstępny szkic projektu.

I taką właśnie rolę powinien pełnić tablet w rękach projektantów, fotografów i artystów.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: przedwczoraj
Aktualizacja: 3 dni temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA