Foto  / Artykuł

Udało się rozwiązać jeden z kluczowych problemów w fotografii makro

Światło w fotografii jest najważniejszym czynnikiem decydującym o jakości zdjęcia. W fotografii makro jest ono szczególnie istotne, bo pozwala wydobyć ze zdjęcia szczegóły, których nie widać gołym okiem. Jeżeli lubisz fotografować niewidoczne, Adaptalux ma dla ciebie świetne miniaturowe studio oświetleniowe.

Adaptalux to miniaturowy zestaw oświetleniowy przeznaczony specjalnie do fotografii makro. Jest to pierwszy tego typu system modułowy, który dodatkowo ma duże możliwości personalizacji i rozbudowy. Pomysł wyróżnia się tym, że daje światło ciągłe, a więc świetnie nadaje się nie tylko do zdjęć, ale również do filmów makro. Twórcy Adaptalux właśnie próbują zdobyć fundusze na produkcję poprzez Kickstartera.

Modułowy system

Zestaw składa się z trzech głównych typów akcesoriów. Głównym elementem zestawu jest Control Pod, czyli hub pozwalający doczepiać kolejne moduły. Można go zamocować w złączu gorącej stopki aparatu, umieścić go na statywie stołowym lub na dedykowanej podstawce o nazwie Adaptalux Stabilizer.

adaptalux2

Kolejnym elementem są elastyczne ramiona z diodami LED. Do huba można podłączyć do pięciu takich ramion. Świecą one światłem ciągłym w jednym z pięciu kolorów – białym, czerwonym, niebieskim, zielonym lub bursztynowym. Ramiona są mocowane do centralnego huba poprzez magnesy. Ramiona pozwalają ograniczyć kąt snopa światła w zakresie od 24 do 120 stopni. Jasność pojedynczej diody to aż 165 lumenów.

adaptalux3

Ostatnim elementem są modyfikatory światła montowane na ramiona z diodami. W ten sposób możemy zamocować m.in. dyfuzory dostępne w różnych kolorach, które w połączeniu z kolorowymi diodami pozwalają uzyskać wiele kombinacji kolorystycznych. Kolejnym dodatkiem są specjalne podstawki zaczepiane na ramię z diodą. Cała powierzchnia takiej podstawki świeci i można na niej postawić fotografowany obiekt. Podstawki również można wyposażyć w dyfuzory i inne modyfikatory światła.

adaptalux

Światło i smartfon

Modułowy system zawiera tak wiele elementów, że twórcy postanowili ułatwić ich konfigurację użytkownikom. Firma Adaptalux przygotowuje aplikację mobilną L.E.D. (Lighting Environment Database), która pozwoli zachować najciekawsze ustawienia świateł i dzielić się nimi z innymi użytkownikami. Sami także będziemy mogli przeglądać i stosować najciekawsze ustawienia innych osób.

W planach jest również możliwość dzielenia się samymi zdjęciami i filmami makro.

Zestaw Adaptalux niestety będzie dość kosztowny

Podstawowa konfiguracja zawierająca centralny hub, dwa ramiona z diodami (białą i jedną w wybranym kolorze), dyfuzor i kolorowy filtr kosztuje 100 funtów. Taka cena obowiązuje jeśli wesprzemy akcję w trakcie jej trwania. Poza Kickstarterem taki zestaw będzie kosztował 155 funtów. Z kolei pełen zestaw wszystkich akcesoriów podczas zbiórki kosztuje 300 funtów. Sporo.

adaptalux5

Poza ceną, wadą zestawu jest również czas pracy na baterii. Centralny hub posiada wbudowaną baterię, która wystarcza zaledwie na 2,5 godziny świecenia. To może nie wystarczyć do zrobienia większej sesji fotograficznej. Podany czas dotyczy ciągłego świecenia trzema białymi diodami ustawionymi na 50% maksymalnej jasności. Hub można ładować poprzez gniazdo micro USB.

Adaptalux to ciekawy pomysł, który rozwiązuje wiele problemów fotografów zajmujących się trudną dziedziną, jaką są zdjęcia makro. Jest tu duży potencjał, ale może być on skutecznie blokowany przez wysoką cenę. Mimo wszystko fotografowie są zainteresowani pomysłem – zbiórka dopiero ruszyła, a już udało się sfinansować 1/3 projektu. Do końca zbiórki pozostał jeszcze ponad miesiąc.

Jeśli chcesz wesprzeć twórców, sprawdź stronę projektu na Kickstarterze.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst