Tech  / Artykuł

Weekend wielkich nagród filmowych. Zobacz gdzie obejrzysz gale Oscarów i Cezarów

Nadchodzący weekend będzie nie lada świętem dla wszystkich fanów kina. W niedzielę odbędzie się 87. ceremonia rozdania najważniejszych nagród filmowych, czyli Oscarów. Z kolei wielbiciele europejskiego kina już dziś będą mogli śledzić 40. galę wręczenia Cezarów. Zobacz, gdzie obejrzysz te wydarzenia.

Rok 2014 obfitował w sporo świetnych i niebanalnych filmów. Do walki o statuetkę Akademii za najlepszy film stanie ośmiu mocnych konkurentów. Są to: świetnie przyjęty „Birdman”, nagrywany 12 lat „Boyhood”, „Gra tajemnic” opowiadająca o łamaniu Enigmy, „Grand Budapest Hotel” z doskonałymi kadrami, thriller polityczny „Selma”, budzący skrajnie różne opinie „Snajper”, „Teoria wszystkiego” przedstawiająca losy Stephena Hawkinga i fenomenalny „Whiplash”.

Tegoroczną galę Oscarów warto śledzić również z uwagi na polski akcent. Do nagrody w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny jest nominowana „Ida” Pawła Pawlikowskiego, która według krytyków ma wielką szansę na wygraną. „Ida” zgarnęła już statuetkę Bafta za najlepszy film nieanglojęzyczny, a mówi się, że film wygrywający Baftę najprawdopodobniej wygra też Oscara.

Zobacz, gdzie obejrzysz galę Oscarową

oscary

Uroczysta ceremonia Oscarów odbędzie się w Teatrze Dolby w Hollywood w nocy z niedzieli na poniedziałek. Według czasu polskiego, rozpocznie się o 3 nad ranem i potrwa mniej więcej do 7 rano. Co prawda dla Polaków nie są to szczególnie zachęcające godziny, ale prawdziwy kinoman nie powinien mieć problemu z zarwaniem nocki.

Tegoroczną galę wyemituje w Polsce Canal+, natomiast wcale nie musisz mieć tego kanału, by oglądać Oscary. Transmisja na żywo będzie odkodowana dla wszystkich abonentów nc+, niezależnie od tego, czy mają wykupiony pakiet Canal+, czy też nie. Skróconą relację z gali będzie można obejrzeć w Canal+ we wtorek, 24 lutego, o 21.00. Skrót również będzie emitowany w „otwartym oknie” dla wszystkich abonentów nc+.

Transmisję gali będzie można obejrzeć także w Internecie. Będzie ona dostępna w usłudze Canal + VOD, która jest dostępna dla abonentów Canal +.

ida

Mniej komercji, więcej sztuki

Chociaż Oscary są zdecydowanie największym i najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w świecie filmu, to Nagroda Akademii Filmowej ma także wielu krytyków. Europejczycy oglądający ceremonię wręczenia nagród Akademii mogą czuć niedosyt, bowiem właściwie wszystkie europejskie filmy wrzucone są do jednego worka, podczas gdy amerykańskie kino rywalizuje w 23 różnych kategoriach. Poza tym w opinii wielu kino amerykańskie jest kinem komercyjnym, podczas gdy europejskie można uznać za sztukę. Jest w tym sporo prawdy.

oscars-cesars

Pasjonaci kina europejskiego także będą mieli swoje święto, bo już dziś zostaną przyznane Cezary, czyli francuskie statuetki przyznawane przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej. Polska „Ida” również w tym konkursie ma szansę na nagodę. Czterdziestą galę wręczenia Cezarów będzie można obejrzeć już dziś, o 20.10, na kanale Canal+. W przyadku Cezarów transmisja również będzie dostępna da wszystkich abonentów nc+. Skróconą relację będzie można obejrzeć na kanale Ale Kino+, 21. lutego o godzinie 20.10.

Gala Cezarów będzie także dostępna w Internecie. Transmisję na żywo można będzie zobaczyć w usłudze Canal+ VOD. Skrót z imprezy zostanie udostępniony w ramach kolekcji Ale Kino+ w serwisie nc+go TV.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst