Foto  / Artykuł

Właśnie wyciekła specyfikacja Lightrooma 6! Dokładnie w 25. urodziny podstawowego Photoshopa

Podczas gdy Adobe świętuje ćwierćwiecze swojego sztandarowego programu Photoshop, użytkownicy Lightrooma mają nie mniejsze powody do radości. Właśnie wyciekła specyfikacja programu. Premiera ma nastąpić już na początku marca i przyniesie cały szereg mocnych funkcji.

Adobe Lightroom to mój ulubiony, a jednocześnie podstawowy program do edycji zdjęć. Między marcem w majem 2015 ma nastąpić premiera szóstej odsłony Lightrooma, a każda informacja o najnowszej wersji wywołuje burzę w środowisku fotografów. Sam śledzę te wiadomości z wielkim zainteresowaniem, z dwóch powodów.

lightroom

Po pierwsze jestem ciekaw, czym Adobe mogłoby skusić mnie do przesiadki, skoro Lightroom 5 jest dziś bardzo uniwersalnym programem o wielkich możliwościach. Po drugie, zastanawiający jest sposób dystrybucji programu. Po tym jak Adobe przeszło z dystrybucji pudełkowej na subskrybcje programów oparte o chmurę Creative Cloud, pudełkowa wersja Lightrooma 6 stoi pod dużym znakiem zapytania.

Dziś pojawił się potężny wyciek na temat funkcji Lightrooma 6. Jak podaje serwis Photorumors.com, szósta odsłona programu pojawiła się wczoraj we francuskim sklepie (serwis nie chce podawać adresu sklepu). Strona sklepu zawierała szczegółowy opis programu.

Jednak pudełko!

Adobe-Lightroom-6

Najważniejszą informacją na temat nowego Lightrooma jest fakt, że Adobe udostępni pudełkową wersję programu. Wygląda więc nie to, że sposób dystrybucji LR6 będzie taki sam, jak w przypadku obecnej wersji, czyli użytkownik będzie mógł kupić program na własność lub zdecydować się na dostęp w oparciu o abonament. Cena wersji pudełkowej ma wynosić 130 euro, a więc Adoba zachowa rozsądny poziom cenowy.

Premiera programu ma się odbyć już 9 marca. Lightroom 6 będzie kompatybilny z Windowsem w wersji od 7 wzwyż i z OS X począwszy od wersji 10.8. Lightroom 6 zadziała tylko na systemach 64-bitowych!

Sporo nowych funkcji

Lightroom 6 będzie wyposażony w algorytm rozpoznawania twarzy, który pozwoli wyszukiwać na zdjęciach osoby bez konieczności wcześniejszego tagowania fotografii. Wygląda też na to, że rzadziej będziemy musieli posiłkować się pomocą Photoshopa, bowiem Lightroom 6 umożliwi tworzenie panoram i składanie zdjęć w technice HDR.

Nareszcie ma być poprawiona wydajność i szybkość działania programu. Lightroom 6 po raz pierwszy będzie potrafił zrobić użytek z mocy obliczeniowej kart graficznych! Poprawę wydajności Adobe obiecuje przy każdej wersji programu, ale w międzyczasie producenci ciągle zaskakują nowymi matrycami upakowanymi w piksele do granic możliwości. W efekcie podstawowe zadania, takie jak eksport zdjęć, czy sprawne generowanie miniaturek (nie wspominając o samej obróbce) i tak wymagają mocnego komputera. Wygląda na to, że tym razem faktycznie odczujemy poprawę.

Adobe udoskonali także moduł drukowania, tworzenia filmów slideshow i fotoksiążek. Według wcześniejszych zapowiedzi Lightroom 6 powinien się także doczekać poprawionych algorytmów odszumiania i symulacji filmów analogowych.

Tymczasem protoplasta Lightrooma – Photoshop – właśnie kończy 25 lat!

Choć pierwszy Adobe Photoshop Lightroom (bo taka jest pełna nazwa programu) zadebiutował już 8 lat temu, to podstawowy Photoshop ma znacznie dłuższy staż na rynku, bowiem jest to dokładnie ćwierćwiecze! Z okazji 25. urodzin programu Adobe przygotowało konkurs „25 Under 25”, którego szczegóły można znaleźć na blogu Photoshopa.

Firma przygotowała także ciekawy zestaw grafik pokazujących jak na przestrzeni lat zmieniały się paski narzędzi, ikony programu, ekrany ładowania i pudełka.

Photoshop_Splash_Screens
Photoshop_Toolbars
Photoshop_Box
Photoshop_Icons
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst