Foto  / Artykuł

To prawdopodobnie najlepsza darmowa aplikacja do obróbki zdjęć ze sklepu Windows

Jeśli potrzebujesz prostego i lekkiego edytora zdjęć, w którym przytniesz kadr, poprawisz kolory i nałożysz efekt, sprawdź koniecznie nową aplikację Pixlr. Dla wielu użytkowników może to być jedyna aplikacja, jaka będzie potrzebna do obróbki zdjęć.

Autodesk – firma świetnie znana wszystkim inżynierom, niezależnie od branży – może być kojarzona także z przystępnymi aplikacjami do obróbki zdjęć. Na pewno obiła ci się o uszy nazwa Pixlr, która występuje w wielu aplikacjach foto firmy Autodesk. Na urządzeniach mobilnych znajdziemy Pixlr-o-matic przeznaczony głównie do nakładania efektów, a poza tym w portfolio firmy znajdziemy takie programy jak Pixlr, Pixlr Express, czy Pixlr Touch Up.

Producent za punkt honoru stawia sobie dostępność aplikacji, bo część z nich jest na tyle multiplatformowa, że działa nie tylko na urządzeniach mobilnych i PC-tach, ale także w samych przeglądarkach internetowych, jako aplikacje webowe. Teraz do tego grona dołączył nowy gracz przeznaczony dla użytkowników systemu Windows 8 lub nowszego.

Po pierwsze, styl

pixlr-1

A konkretnie, styl Modern. To słowo klucz w przypadku aplikacji Pixlr dostępnej w sklepie Windows. Choć sam na komputerze korzystam z naprawdę niewielu aplikacji trybu Modern, to nowy Pixlr jest zdecydowanie warty polecenia.

Najważniejszy jest fakt, że korzystając z Pixlr nie ma się wrażenia obcowania z przerośniętą aplikacją tabletową, która na PC-cie nie ma racji bytu. Mamy tu duże przyciski, ale nie są one bynajmniej karykaturalne, jak ma to miejsce w niektórych aplikacjach w sklepie Microsoftu. Śmiem twierdzić, że nowy Pixlr zachowuje się nawet lepiej od wielu programów przeznaczonych do pracy w środowisku pulpitu. Dzieje się tak, ponieważ edytowane zdjęcie zajmuje praktycznie cały ekran, pozostawiając tylko wąski pasek po lewej na narzędzia. Niestety nie jest to oczywistością w programach do edycji.

Po drugie, szybkość działania

pixlr-2

Zastosowanie stylu Modern objawia się nie tylko w wyglądzie. Aplikacja w działaniu bardzo przypomina typowe aplikacje na tablety. Wszystko dzieje się tu szybko i nie ma mowy o ociężałych funkcjach znanych z poważnych, desktopowych programów do obróbki. Sama aplikacja zajmuje zaledwie 28 MB i tę lekkość naprawdę czuć w działaniu.

Aplikacja oczywiście jest dostosowana także do tabletów z systemem Windows. Nie miałem okazji testować jej na takim urządzeniu, ale sądząc po rozmieszczeniu elementów interfejsu, nie powinno być żadnych problemów z obsługą dotykiem.

Po trzecie, przystępność

pixlr-4

Pod względem funkcjonalności program oferuje wszystko czego potrzeba do szczęścia przy okazjonalnym obrabianiu zdjęć. Narzędzia są podzielone w logiczne zakładki i nie sposób się tu zgubić, mimo że funkcji jest dość sporo. Podstawowe narzędzia to przycinanie, obrót i zmiana rozmiaru zdjęcia. Możemy zdefiniować zarówno proporcje, jak i konkretny rozmiar fotografii. Mamy narzędzie Autofix, które całą obróbkę przeprowadza z nas, a w razie konieczności możemy pędzelkiem zatuszować niepotrzebne elementy na zdjęciu, zastosować rozmycie, czy selektywny kolor. Nie ma też problemów, by edytować kolor, kontrast, rozmycie, czy wyostrzanie.

Poza tymi podstawowymi funkcjami w aplikacji mamy też sporo efektów, filtrów, nakładek, ramek, tekstur, a nawet naklejek. Część efektów jest dostępna do pobrania po zalogowaniu na konto Autodesk, jednak brak tu płatnych dodatków. Każdą zmianę można cofnąć, a gotowe zdjęcie zapisać na dysku lub udostępnić dalej.

Aplikację Pixlr pobierzesz za darmo ze sklepu Windows. Obecnie jest dostępna na komputery i tablety z systemem Windows 8.0 lub nowszym. Jeśli potrzebujesz aplikacji małej, lekkiej i prostej w obsłudze - naprawdę polecam.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst