Tech  / News

Zniknięcie Opery Mini ze sklepu z aplikacjami do Windows Phone to tylko błąd?

Popularna norweska mobilna przeglądarka internetowa w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęła ze sklepu Windows Store. Dzisiaj twórcy poinformowali o problemach i obiecali przywrócić Operę Mini już niedługo.

Opera Mini jest jedną z popularniejszych przeglądarek internetowych na smartfonach. Na komputerach Opera nigdy nie zdobyła ogromnej popularności, ale w świecie mobilnym święciła triumfy jeszcze w czasach popularności Symbiana i smartfonów Nokii.

Wszystko dzięki kompresji danych.

opera mini 1

Użytkownicy Opery Mini mogli zaoszczędzić cenne megabajty drogich pakietów internetowych. Strony www zanim trafiły na urządzenia użytkowników były pobierane przez serwery twórców przeglądarki i zmniejszano ich rozmiar.

Dzisiaj mało kto zwraca już na to uwagę. Paczki danych do smartfonów są już bardzo tanie, a w dodatku funkcja oszczędzania transferu trafiła do innych przeglądarek. Opera Mini zdobyła jednak popularność, a użytkownicy przyzwyczaili się do przeglądarki i darzą ją sentymentem.

Dużą zasługę ma tutaj multiplatformowość Opery Mini.

Mobilna przeglądarka Opery w wersji Mini była obecna jeszcze na Symbianie, ale trafiła też na nowsze systemy operacyjne. Jednym z nich był Windows Phone. Opera Mini zniknęła jednak kilka dni temu ze sklepu z oprogramowaniem do urządzeń mobilnych Microsoftu i nie pojawiły się żadne oficjalne informacje na ten temat.

Wygląda jednak na to, że był to błąd, a nie celowe działanie i porzucenie platformy Microsoftu przez Operę. Przeglądarka w wersji Mini ma pojawić się ponowie w sklepie już niedługo. Opera Mini wróci na smartfony z Windows Phone w wersji oznaczonej jako beta i nadal nie wiadomo, co z innymi aplikacjami, które zniknęły razem z nią.

Można tylko spekulować, co jest przyczyną problemów, ale jest dobra wiadomość. Z tweeta Opery informującego o problemach można wyczytać, że prowadzone są prace nad stabilnym wydaniem przeglądarki.

Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst