Nauka  / Artykuł

Ta jednofunkcyjna opaska również może być bardzo przydatnym gadżetem

Urządzenia które nosimy na sobie (zwane z polska wearable), a które mają wspomagać zbieranie i analizowanie informacji o naszej kondycji i zdrowiu, stają się coraz powszechniejsze. Oprócz funkcji liczenia kroków czy prędkości biegu, oferowanej teraz dzięki aplikacjom przez każdy smartfon, niektórzy używają dodatkowo różnych dedykowanych opasek i zegarków fitness.

Zazwyczaj funkcjonalność takich urządzeń sprowadza się do umiejętnego wykorzystania kilku sensorów, które się w nim znajdują. Zazwyczaj jest to głównie akcelerometr, mający ustalić, czy użytkownik jest w ruchu oraz czujnik tętna. Czasami dodatkowo używany jest również GPS. Rzadko jednak zdarza się urządzenie wyposażone w miernik temperatury ciała.

Zaprezentowane na Solid State Curcuits Conference w San Francisco urządzenie natomiast posiada jedynie tę funkcję: mierzenia temperatury. Może to się wydawać mało w porównaniu z bardziej zaawansowanymi "opaskami fitness" jednak po bliższym przyjrzeniu się wydaje się być całkiem przydatne.

armband

Przede wszystkim urządzenie jest samowystarczalne energetycznie - wyposażone jest w giętki panel słoneczny, umożliwiający jego zasilanie. Wszystkie komponenty tej opaski są zrobione z giętkich materiałów, co zapewne ułatwia przyzwyczajenie się do jego noszenia i np. spanie z założoną opaską. Dodatkowo, twórcy opaski twierdzą że są to układy organiczne - czyli nie zawierające silikonu, lekkie, giętkie i tańsze w produkcji.

Dodatkową cechą wyróżniającą tą opaskę jest... głośnik. Tak, konstruktorzy zmieścili w niej piezoelektryczny głośnik, mając na uwadze możliwość skonfigurowania urządzenia tak, aby uruchamiało alarm, gdy temperatura ciała noszącego przekroczyła ustaloną wysokość. Do czego to się może przydać? Do monitorowania stanu zdrowia u starszych pacjentów, dzieci, oraz u pacjentów z ograniczonymi funkcjami motorycznymi - którzy nie mogą samodzielnie zmierzyć sobie temperatury.

wearable

Opaska jest lekka i giętka, jak również na tyle tania w produkcji, że pracujący nad nią konstruktorzy z Uniwersytetu w Tokio zakładają bezproblemową wymianę urządzenia na nowe, gdy ulegnie zniszczeniu na przykład w kąpieli. Co ciekawe, opaskę można nosić również na ubraniu.

Moim zdaniem w tym szaleństwie jest metoda - po zachłyśnięciu się urządzeniami które potrafią dosłownie wszystko, coraz bardziej popularne staje się tworzenie urządzeń jednofunkcyjnych i dedykowanych. Gdyby tego typu urządzenia upowszechniły się, potaniały, i np. były rozdawane rodzicom w przychodni, na pewno jakość ich życia znacząco by się poprawiła. Każdy, kto musiał opiekować się chorym dzieckiem, lub inną osobą, wie jak kłopotliwa jest kontrola temperatury ciała - wymaga często obudzenia w nocy zarówno opiekuna jak i osoby opiekowane, i jest mocno zawodna. Być może wkrótce znajdzie się na to rada, dzięki jednofunkcyjnym, tanim i lekkim opaskom noszonym przez pacjenta.

Źródło: Eurekalert. Jedna z ilustracji i grafika główna pochodzą z serwisu ShutterStock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst