REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Netia wybiera Play i atakuje rynek mobilny

Czytelnicy pamiętający początki sieci Play zapewne wiedzą, że wcześniej ta firma nazywała się Netia Mobile. Zmiana nazwy na P4 nastąpiła w grudniu 2005 roku. Małżeństwo P4 i Netii trwało jednak tylko trzy lata. Dziś firmy znów ogłosiły współpracę.

03.02.2015
15:50
Netia wybiera Play i atakuje rynek mobilny
REKLAMA
REKLAMA

W 2008 roku Netia sprzedała udziały greckiemu inwestorowi Panosowi Germanosowi i islandzkiemu miliarderowi Thorowi Björgólfssonowi. W ten sposób Netia na własne życzenie odcięła się od mobilnego rynku telekomunikacyjnego i skupiła się na stacjonarnych usługach Internetu i telefonii.

Jednak same usługi stacjonarne to za mało w dobie kompleksowości, do której dążą praktycznie wszyscy operaorzy telekomunikacyjni. Wobec tego Netia postanowiła poszukać partnera strategicznego, z którym może współpracować przy tworzeniu ofert telefonii komórkowej.

Netia-Play

Play kontra Plus

Rozmowy, które ciągnęły się miesiącami, prowadzone były z przedstawicielami Polkomtela i P4. Z każdą z tych firm Netia wcześniej już współpracowała. Wybór padł jednak na operatora Play. W komunikacie dotyczącym partnerstwa dowiadujemy się, że Netia zdecydowała się podjąć szerszą współpracę z Play, ponieważ operator ten oferuje najbardziej korzystne ceny, a także szereg usług dodatkowych, z których Netia może w przyszłości skorzystać.

Moim zdaniem, obecnie najbardziej kompleksowe usługi dostarcza Polkomtel. Zgromadził w swojej ofercie już nie tylko usługi telefonii komórkowej i internetu mobilnego, ale także telewizję, usługi finansowe, a nawet energię elektryczną. Jednak niższe ceny Play musiały być ważnym elementem w ocenie potencjalnych korzyści płynących z podjęcia współpracy i mogły przeważyć w ostatecznym werdykcie.

Co wynika z podjęcia współpracy?

Partnerstwo strategiczne umożlwi Netii wprowdzenie nowych usług do swojej oferty. Na chwilę obecną wiemy o trwających testach usługi stacjonarnej działającej na podstawie oferty “Formuła Stacjonarna”, którą oferuje Play. Już niedługo klienci Netii będą również mogli korzystać z oferty tylko SIM, a także z zasięgu LTE sieci Play.

Na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku dostępny będzie już szereg usług połączonych w pakiety, które zostaną przygotowane z myślą o kompleksowej obsłudze firm. Netia staje się więc kolejnym graczem na rynku telekomunikacyjnym, który zamierza dążyć do zagarnięcia jak największej liczby klientów korzystających z usług jednego operatora.

Play-Netia

Dzięki współpracy z P4, Netia zyskuje wiele możliwości, a jak zyska na tym Play?

Oprócz oczywistych korzyści finansowych płynących ze wspópracy, Play umacnia swoją pozycję na rynku MVNO. Zanim ostateczny komunikat dotyczący strategicznego partnerstwa został ujawniony do wiadomości publicznej, spekulowano, że taka współpraca może być początkiem przyszłej fuzji P4 i Netii.

REKLAMA

W dłuższej perspektywie  połączenie Play i Netii nie jest to wykluczone, ale w obecnej sytuacji wydaje się mało prawdopodobne. Jedno jest pewne. Nowe oferty na rynku mobilnym będą sprzyjały konkurencji, dzięki której zyskają klienci. 

Zdjęcia pochodzą z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA