Budownictwo  / News

Elon Musk stworzył akumulator, który zasili cały dom

Właściciel firmy Tesla, Elon Musk, obiecał stworzenie akumulatora, który będzie mógł zasilać... całe budynki.

Zapowiedział, że wizja akumulatorów zasilających budynki domowe lub biurowe tylko przez krótki czas pozostanie przyszłością i już niebawem możliwe będzie wprowadzenie ich na rynek. Konkretna data zaprezentowania tego wynalazku nie jest znana. Zapowiedziano tylko, że akumulator zostanie przedstawiony w ciągu miesiąca lub dwóch i trafi do produkcji za około pół roku.

Niestety nie zostały podane żadne techniczne detale pozwalające nakreślić nam, jak będzie wyglądać taki akumulator.

JB Straubel, CTO w firmie Tesla, powiedział jedynie, że jest to świetny wynalazek i jest nim naprawdę zachwycony. Warto podkreślić, że Musk od jakiegoś czasu próbuje stworzyć takie akumulatory. Kilka miesięcy temu zastanawiał się, jak stworzyć akumulator zamontowany w ścianie, który nie zmniejszy jej wytrzymałości, będzie ładnie wyglądał, umożliwi łatwą wymianę ogniw oraz będzie w odpowiedni sposób chłodzony.

Dom autonomiczny 4

Sam jestem ciekaw, jak poradzi sobie z tym Tesla. Plany stosowania akumulatorów w budynkach są bardzo ciekawe. Ogniwa umożliwiają łatwe gromadzenie energii zdobytej dzięki prywatnym elektrowniom wodnym i wiatrowym oraz panelom hybrydowym. Wiele osób może zastanawiać się, czemu do tej pory nie stosowano akumulatorów w budownictwie.

Nie decydowano się na takie rozwiązanie ze względu na wiele problemów.

Należały do nich ogromne wymiary, bardzo krótką żywotność oraz problemy z chłodzeniem ogniw i efektywnym regenerowaniem zużytych elementów. Jeśli Muskowi uda się przezwyciężyć te wszystkie problemy, zostanie on zapamiętany nie tylko jako twórca PayPala, SpaceX oraz Tesli, ale też jeden z największych innowatorów w świecie zielonego budownictwa.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst