Sprzęt  / News

Lumia w złocie to nie jest bezczelna kopia iPhone'a

Lumia 830 i Lumia 930 to smartfony Microsoftu pracujące pod kontrolą systemu Windows Phone 8.1 ze średniej i górnej półki. Zostały zaprezentowane w zeszłym roku, ale producent stara się wzbudzić zainteresowanie nimi na nowo nową wersją kolorystyczną.

Zgodnie z tym czego się spodziewaliśmy, Microsoft na targach CES 2015 w Las Vegas nie zaprezentował nowego topowego telefonu. Na nową Lumię z górnej półki oraz następców smartfonów Lumia 830 oraz Lumia 930 przyjdzie nam jeszcze nieco poczekać.

Nie oznacza to, że Microsoft nie przygotował niespodzianek.

Lumia-830-930-złota

Wczoraj zaprezentowane zostały dodatkowe warianty dwóch wydanych w zeszłym roku telefonów. Nie różnią się one od pozostałych wersji kolorystycznych niczym szczególnym i mają identyczną specyfikację. Microsoft postanowił wydać te same telefony ponownie w złotej obudowie.

Lumia 830 i Lumia 930 w złotej wersji mają czarne lub białe plecki, anodyzowane na złoto jest jedynie wykończenie smartfona. Co ciekawe, Microsoft nie zrezygnował z logo Nokia. Nazwa fińskiej firmy nadal będzie na obudowie urządzenia, chociaż wszystkie kolejne smartfony Lumia będą brandowane logo Microsoftu.

Nowe wersje kolorystyczne Lumii przygotowane zostały ze smakiem.

Lumia-830-golden-1

Niewielu producentów wykorzystuje umiejętnie złoty kolor w telefonach. Często efekt zamiast klasy sprawia wrażenie tandetności. Oczywiście wybór wersji kolorystycznej to sprawa mocno indywidualna, ale osobiście jestem miło zaskoczony efektem pracy inżynierów z Redmond. Efekt końcowy jest zadowalający.

Lumia 830 i Lumia 930 w wersji kolorystyczej ze złotych wykończeniem prezentują się naprawdę ciekawie i nie wstydziłbym się wyjąć takiego telefonu na spotkaniu (chociaż wpływ na to może mieć to, że mam złotego iPhone’a). Co prawda nie każdemu nowe Lumie przypadną do gustu, ale na szczęście, nikt nikogo do zakupu nie zmusza.

Daleki jestem też od twierdzenia, że Microsoft kopiuje tutaj Apple.

Lumia-930-goldenre

Owszem, wprowadzenie złotego koloru iPhone’a do oferty zachęciło wielu producentów do produkcji złotych telefonów - swoje edycje w tym kolorze wydał niedługo później chociażby Samsunga - ale firma Tima Cooka wcale nie była pierwszym producentem, który się na to zdecydował. Microsoft przy tym nie zrobił złotych plecków, a jedynie wykończenie

Ba, jeśli kogoś mielibyśmy oskarżać tutaj o naśladowanie konkurencji, to prędzej właśnie… Apple’a. Chodzi oczywiście o model iPhone 5c z plastikową obudową, w którym różnokolorowe wersje do złudzenia przypominały paletę kolorów wykorzystywaną przez Nokię w produkcji kolejnych Lumii - ale to też byłoby czepianie się na siłę.

Co ciekawe, złote Lumie nie trafią do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Zamiast tego Microsoft chce dostarczyć je do wybranych państw z Europie, Azji, Afryce, Chinach i na Bliskim Wschodzie. Telefony trafią do sprzedaży na przestrzeni stycznia i lutego. Nie wiadomo jednak, czy będą kosztować tyle samo co zwykłe wersje.

Pozostaje mieć nadzieję, że Microsoft nie postanowi dodatkowo kasować klientów wyłącznie za złoty kolor.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst