Sprzęt  / Artykuł

Sprawdzamy darmową nawigację offline na Windows Phone. Sygic - pierwsze wrażenia Spider's Web

124 interakcji
dołącz do dyskusji

Aplikacji Here Drive+ na systemie Windows Phone właśnie wyrósł nowy konkurent. Jest nim nawigacja Sygic GPS Navigation, która również jest bezpłatna i działa w trybie offline, pozwalając także na wyszukiwanie tras bez dostępu do sieci.Sprawdź, czy warto ją zainstalować.

Nawigacja Sygic właśnie zadebiutowała na systemie Windows Phone, co oznacza, że program jest już obecna na każdej liczącej się platformie mobilnej. Według zapewnień firmy, z nawigacji Sygic na świecie korzysta łącznie 75 milionów osób, a w 2014 roku liczba użytkowników zwiększyła się aż o 100%. Co przyciąga klientów do tej nawigacji? Postanowiliśmy to sprawdzić, a oto nasze pierwsze wrażenia.

Najważniejsza wiadomość: Sygic działa offline i jest dostępna za darmo

Nawigacja Sygic została wręcz stworzona do działania bez Internetu. Sieć jest potrzebna właściwie tylko do pobrania map. Są one zapisane w pamięci smartfona, dzięki czemu możliwa jest nawigacja offline, wliczając w to również wyszukiwanie i ustalanie trasy. Same mapy zostały stworzone na bazie map TomToma. Do dyspozycji mamy większość (o ile nie wszystkie) kraje Europy i świata. Dzięki temu Sygic może się sprawdzić przy podróży do innego kraju, gdzie przeważnie nie mamy wykupionej taryfy z pakietem danych.

Przy wyborze trasy zawsze mamy wybór kilku alternatywnych dróg, oraz możemy ustalić kryterium doboru według szybkości, długości lub stopnia ekonomiczności. Możemy także wymusić unikanie dróg nieutwardzonych, płatnych i autostrad. Mapy dobrze dają sobie radę z wyznaczaniem trasy.

Wszystkie podstawowe funkcje aplikacji są dostępne za darmo, natomiast Sygic ma też szereg płatnych, dodatkowych opcji. Są nimi informacje o fotoradarach, funkcja Head-up Display, informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, mapy 3D, wzbogacona nawigacja głosowa „zakręt po zakręcie” i asystent pasa ruchu. Po pierwszej instalacji programu wszystkie funkcje premium są dostępne za darmo przez 7 dni. To uczciwa propozycja, która pozwoli się z nimi zapoznać i ocenić ich przydatność.

Z kolei przez cały czas za darmo mamy lokalizowanie przez GPS, mapy offline firmy TomTom, punkty POI (Point Of Interest – najważniejsze i najbardziej użyteczne punkty na mapie, np. stacje benzynowe) , planowanie tras i aktualizacje map.

Przejrzysty interfejs z drobnymi mankamentami

Interfejs aplikacji jest w całości dostosowany do systemu Windows Phone, więc każdy odnajdzie się tu bez problemu. W porównaniu do nawigacji HERE, w Sygic zabrakło dużych przycisków ekranowych ułatwiających zmianę funkcji w aucie. Poza tym znajdziemy tu wszystkie elementy nieodzowne dla nawigacji.

W najbliższym czasie postaramy się zrobić porównanie nawigacji Sygic do HERE, jednak już teraz warto dać Sygic szansę. Nawigację pobierzesz za darmo ze sklepu Windows Phone Store.

*Zdjęcie w nagłówku: Shutterstock.

Aktualizacja, godz. 22.20

Okazuje się, że daliśmy się złapać na mylący i niejednoznaczny opis aplikacji w sklepie Windows Phone Store, gdzie możemy znaleźć taki zapis:

NA ZAWSZE ZA DARMO: lokalizowanie przez GPS, mapy offline firmy TomTom, punkty POI, planowanie tras i aktualizacje map. Możesz też wykupić nawigację premium z licencją wieczystą.

W komentarzach pojawiły się jednak głosy, że opcje płatne obejmują także samą nawigację. Skontaktowałem się z firmą Sygic aby rozwiać wątpliwości i okazuje się, że faktycznie nawigowanie po 7 dniach wymaga zapłaty. W darmowej wersji pozostają mapy oraz możliwość wyznaczania trasy, ale nie działa sama nawigacja. Koszt odblokowania funkcji na terenie całego świata wynosi 39,99 euro, a na terenie Europy - 24,99 eur. Po uiszczeniu tej kwoty otrzymuje się dożywotnią licencję na nawigację i wszystkie funkcje premium.

Przepraszam za wprowadzenie błąd. Opis aplikacji jest wyjątkowo niejednoznaczny, co jest nieczystym zagraniem wobec klienta. Nie chciałbym rozczarować się nagłym brakiem nawigacji po siedmiu dniach w trasie. O ile Sygic pozostaje wartą uwagi nawigacją, to w kwestii darmowych programów HERE Drive+ nadal króluje na Windows Phone.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst