1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Oprogramowanie

Świetna wiadomość: Windows 10 za darmo! Nawet jeśli masz Windowsa 7

Bez żadnych opłat, jeśli dokonamy aktualizacji w ciągu roku od premiery Windowsa 10 i posiadaliśmy do tej pory oryginalną kopię Windowsa 8.1 lub... 7. Tak właśnie prezentować się będzie cennik dla osób, które zdecydują wymienić się starsze wydanie systemu operacyjnego Microsoftu na jego najświeższą odsłonę. To samo dotyczy posiadaczy urządzeń z Windows Phone 8.1

Świetna wiadomość: Windows 10 za darmo! Nawet jeśli masz Windowsa 7
612 interakcji
dołącz do dyskusji

Podczas dzisiejszej konferencji Microsoft zapewnił, że z Windows 10 będą mogły skorzystać wszystkie sprzęty pracujące pod kontrolą wymienionych systemów, zaczynając od telefonów komórkowych, przez tablety, a kończąc na laptopach i komputerach. Użytkownicy będą mieli dokładnie rok, aby dokonać aktualizacji i jeśli zmieszczą się w tym terminie, nie będą ponosić z tego tytułu żadnych kosztów. Później aktualizacja będzie już płatna, choć szczegółowych informacji na ten temat nie podano na razie do publicznej wiadomości.

windows-10

Dzięki temu, we względnie krótkim czasie Microsoft będzie mógł przenieść na nową platformę sporo ponad połowę swoich dotychczasowych użytkowników, przyspieszając tym samym nie tylko popularyzację platformy, ale także jej ogólny rozwój, wliczając w to także zainteresowanie programistów. Obecnie szacuje się, że prawie 55% udziałów rynkowych stanowi właśnie 7-ka, natomiast 8-ka - nieco ponad 13%. W rezultacie, jeśli wszyscy zdecydują się na dzisiejszą propozycję, udział Windows 10 może wynieść w sumie prawie 70%.

Tak idealna sytuacja nie jest wprawdzie możliwa, ale z całą pewnością wynik będzie lepszy, niż ten uzyskany przy okazji Windows 8/8.1. Powodów do przeciwstawiania się chęci aktualizacji jest przy tym niewiele - zadowoleni powinni być zarówno fani klasycznego interfejsu Windowsa, jak i ci, którym do gustu przypadło bardziej kwadratowe menu.

Nie wiadomo także, jak będzie wyglądała kwestia późniejszych aktualizacji tak "zakupionych" kopii Windows 10. Trudno jednak zakładać, że Microsoft będzie wybiórczo odłączał od poprawek tych, którzy skorzystali z ogłoszonej dziś promocji. Według wstępnych deklaracji, wszystkie urządzenia będą otrzymywać aktualizacje tak długo, jak długo będą one wspierane przez producentów.