Tech  / News

Czy nowa czołówka "Wiadomości" TVP1 to plagiat?

473 interakcji
dołącz do dyskusji

"Wiadomości" TVP1 są dumne ze swojej nowej czołówki, która prezentowana jest widzom od 1 stycznia 2015 r. Aby przygotować 24-sekundowy materiał, TVP potrzebowała kilku miesięcy pracy i sztabu utalentowanych ludzi. Trudno jednak uznać ich pracę za... zupełnie autorską. 

W czołówce "Wiadomości" TVP chciano pokazać "jaki piękny mamy kraj". Pokazano Polskę nocą w stylu, który widzowie mogą kojarzyć z zagranicznych czołówek serwisów informacyjnych.

Nowa czołówka "Wiadomości" to wideo wykonane w formie animacji 3D. Kamera przelatuje m.in. nad Krakowem, mija też stadion w Gdańsku i kilka charakterystycznych dla Polski miejsc, po czym wideo kończy się najazdem na zegar na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Obrazowi towarzyszy muzyka Radzimira Dębskiego, którą wykonuje orkiestra symfoniczna.

- Realne instrumenty w sygnale muzycznym programów telewizyjnych są w dzisiejszych czasach absolutną rzadkością - czytamy w komunikacie Telewizji Polskiej.

To fakt. Faktem jest też to, że absolutną rzadkością w dzisiejszych czasach jest takie podobieństwo czołówek programów informacyjnych, jak ma to miejsce w przypadku nowej wejściówki "Wiadomości" TVP1 i czołówki telewizji ITV z Londynu, która była emitowana w latach 2008 - 2009.

Zobaczcie zresztą sami:

W materiale promującym nową czołówkę "Wiadomości" Maciej Czajkowski mówił:

Wiadomości wejdą szturmem do pierwszej ligi światowych serwisów informacyjnych.

Szkoda tylko, że robią to dzięki czołówce, która z oryginalnością ma niewiele wspólnego. Wstyd.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst