Oprogramowanie  / News

Ruszyły prace nad następczynią Cortany, prowadzi je sam Bill Gates

Bill Gates jest prawdziwym fanbojem reddita, co zresztą nieraz otwarcie deklarował. Jest też częstym gościem na tym portalu, uczestnicząc w tak zwanych AMA (Ask Me Anything). I choć woli opowiadać o swojej działalności charytatywnej, nie zabrakło jednego, bardzo ciekawego newsa na temat Microsoftu.

Reddit AMA to ciekawa forma niemoderowanego wywiadu, w którym każdy członek społeczności tego serwisu może zadać gościowi pytanie. Co oczywiste, ów gość sam wybiera sobie pytania, na które chce odpowiedzieć, z powodów chociażby tak prozaicznych, jak brak czasu by móc zapoznać się ze wszystkimi. Bill Gates, aktywny członek społeczności reddita i jej wielki fan, już trzeci raz uczestniczył w takowym AMA.

Jak zawsze, większość pytań które wybrał dotyczyła jego filantropijnej działalności, a więc postępów w eliminowaniu chorób zakaźnych w najuboższych krajach. Zdecydował się odpowiedzieć jednak na dwa pytania dotyczące samego Microsoftu. Pierwsze z nich dotyczyło HoloLens i odpowiedź nie była zbyt ciekawa (Gates wychwalał ów wynalazek). Drugie jednak było znacznie ciekawsze.

lBMmhsA

Twój własny, osobisty asystent

Bill Gates wiele lat temu odszedł z Microsoftu, pozostając siebie tylko w roli akcjonariusza i jednego z członków zarządu. Jednak wraz z odejściem jego następcy, Steve’a Ballmera, postanowił powrócić w roli „doradcy technicznego”. Do tej pory nie było do końca wiadomo nad czym właściwie w Microsofcie Gates pracuje. Teraz zdradził to sam zainteresowany.

Gates pracuje nad czymś, co sam nazywa „Personal Agent”. Zdradził tę informację odpowiadając na pytanie o jego wizję elektroniki użytkowej za trzydzieści lat. Czym jest ów Personal Agent? Współzałożyciel Microsoftu nie chciał mówić zbyt wiele.

Wygląda jednak na to, że ma to być następca Cortany, który ma być jeszcze inteligentniejszy niż jego pierwowzór. Personal Agent ma pamiętać wszystkie istotne dla nas informacje i je „rozumieć”, pojmować ich znaczenie i relacje do innych zdarzeń i obiektów. I ma to robić jeszcze skuteczniej niż Cortana. To jednak nie jest najważniejsza nowość.

Żegnajcie aplikacje

Zdaniem Billa Gatesa, obecny sposób interakcji z urządzeniem elektronicznym „nie jest wydajny”. Jego zdaniem, poszczególne programy, choć potrafią komunikować się między sobą, są nadal za mało ze sobą powiązane. Jak twierdzi, „każda aplikacja ma ci do powiedzenia coś zupełnie innego”. Personal Agent ma zlikwidować te granice.

W jaki sposób? Nie mamy zielonego pojęcia, ale źródłem spekulacji może być asystent obecnej generacji, a więc Cortana. Ta potrafi zrozumieć istotne dla nas informacje pochodzące z chmury i z „weba”. Jeżeli dobrze rozumiemy słowa Billa Gatesa, „Personal Agent” ma również doskonale rozumieć treści przechowywane przez przeróżne aplikacje i może, na nasze życzenie, odpowiednio nimi manipulować.

Kiedy? Jak to ma wyglądać? Czy będzie dostępne w Polsce? Wiemy tyle, co i wy. Na razie więc dalej czekamy, coraz mniej cierpliwie, na udostępnienie Cortany w Polsce….

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst