REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Duke Nukem 3D, Deluxe Ski Jumping i 2400 innych gier do ogrania za darmo. W twojej przeglądarce

Nieprzepastna biblioteka Web Archive powiększa się po raz kolejny. Rewelacyjna inicjatywa działających non-profil kuratorów mediów właśnie poszerzyła się o około 2400 gier uruchamianych w środowisku MS-DOS. Wszystko z poziomu twojej przeglądarki internetowej, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania i całkowicie za darmo.

07.01.2015
16:29
Duke Nukem 3D, Deluxe Ski Jumping i 2400 innych gier do ogrania za darmo. W twojej przeglądarce
REKLAMA

Gracze z odpowiednim stażem na karku na pewno już wcześniej mieli do czynienia z kapitalnymi katalogami Web Archive. To właśnie w wirtualnych murach tego internetowego muzeum znalazły się setki kultowych produkcji, które ogrywaliśmy w ubiegłym wieku na automatach, Atari czy Commodore. Z inicjatywy działających non-profit organizatorów w kultowe tytuły mogliśmy zagrać ponownie, wracając do czasów dzieciństwa z takimi produkcjami jak na przykład Metal Slug.

REKLAMA
wolfensetin 3d

Wczoraj katalog Web Archive powiększył się po raz kolejny. Tym razem o produkcje uruchamiane w emulowanym środowisku MS-DOS, pamiętające lata 80-te i 90-te ubiegłego wieku.

Jest w co zagrać. W katalogu Web Archive możecie za darmo przetestować takie klasyki pierwszoosobowych strzelanin jak Duke Nukem 3D czy Wolfenstein 3D. To właśnie te dzieła współtworzyły trzon reprezentantów FPS, bez których dzisiaj na pewno nie mielibyśmy kolejnych, powtarzalnych odsłon Call of Duty i niedopracowanych technicznie edycji Battlefielda. W tym miejscu rozpoczyna się najciekawsza historia gier, trzeci wymiar i ambicje wizjonerów, dzisiaj zamieniane na coraz to kolejne wersje silników Unreal Engine czy id Tech.

Coś dla siebie bez dwóch zdań znajdą również miłośnicy strategii. Dla nich katalog Web Archive będzie prawdziwym skarbem. Ponowny kontakt z pierwszym SimCity, Sid Meier’s RailRoad Tycoon, czy Master of Orion musi być niezwykle sentymentalną podróżą w czasy przeszłości. Miłośnikom konsol polecam zapoznać się z grami Donkey Kong, Batman Returns, Alladin, Street Fighter II, Metal Gear czy w końcu Test Drive III – naprawdę warto przekonać się na własnej skórze od czego to wszystko się zaczęło. Dla młodszych graczy może być to doświadczenie niezwykle bolesne, ale również bardzo pouczające.

street fighter 2

Niestety nie obyło się bez komplikacji. Na ten moment przeglądarkowa edycja emulatora DOSBOX nie działa dokładnie tak, jak moglibyśmy sobie tego życzyć.

Przed problemami ostrzegają sami kuratorzy katalogów Web Archive. Chociaż uruchomimy każdą produkcję z niezwykle długiej listy, nie zawsze będziemy cieszyć się komfortową rozgrywką. Podczas korzystania z Google Chrome napotkałem na wiele problemów uniemożliwiających skuteczną zabawę. Warto samemu sprawdzić, które tytuły nadają się do użytku, na które z kolei wciąż musimy jeszcze poczekać. Niestety, największe zaskoczenie omawianego zbioru – Deluxe Ski Jumping – wciąż jeszcze nie daje się mi okiełznać.

Mimo tego nie sposób nie przyznać, że osoby stojące za Web Archive po raz kolejny wykonały kawał świetnej roboty. Gry minionego wieku zostały zapisane dla potomnych, na tyle szalonych aby próbować swoich sił w kultowych, niezwykle wymagających produkcjach. Dostęp do opasłych zbiorów jest całkowicie darmowy, z kolei samo Web Archive to coś znacznie więcej niż tylko gry i inne media. To idea i szczytny cel. To korzystanie z cyfryzacji aby zabezpieczyć nasze osiągnięcia kultury, również tej popularnej i ściśle związanej ze społecznością graczy.

simcity
REKLAMA

Wiem, że spędzę tutaj bardzo dużo czasu. Uśmiech od ucha od ucha sam pojawia się na twarzy kiedy wertuję kolejne tytuły zachowane przez Web Archive. Oczywiście komfort rozgrywki jest nieporównywalnie gorszy od dopracowanych, dostosowanych do najnowszych systemów operacyjnych gier ze świetnej platformy Good Old Games, ale nie o to tutaj chodzi. Widok białego „loading graphics” na czarnym tle tworzy klimat, którego żadne reedycje i konwersje HD nigdy nie zagwarantują. Autentyczna wycieczka do muzeum.

Około 2400 gier w katalogach Web Archive.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA