Tech  / Felieton

Co wie o tobie Google? Sam możesz sprawdzić. Mnie ma doskonale rozpracowanego

239 interakcji
dołącz do dyskusji

To w jaki sposób Google decyduje o reklamach wyświetlanych danemu użytkownikowi opiera się na wielu czynnikach i stanowi jedną z tajemnic korporacyjnych giganta internetu. Jak się jednak trochę pogrzebie w ustawieniach konta, to można dotrzeć do informacji o tym, co Google wie o naszych zainteresowaniach.

Warto to sprawdzić z dwóch powodów: raz, że można te informacje edytować, by dostawać później lepiej dopasowane reklamy Google; dwa, by przekonać się jak celnie Google analizuje nasze zachowania.

Reklamowa transparentność Google’a nie jest nadmiernie prosta do odkodowania…, więc aby dotrzeć do tego, na jakiej podstawie dobiera wyświetlane nam treści reklamowe trzeba się nieco naklikać.

Robimy tak:

wchodzimy na adres: myaccount.google.com i w zakładce Ustawienia konta odnajdujemy opcję Historia konta.

Dostajemy się do panelu Historia konta i tam w zakładce Pokrewne ustawienia odnajdujemy Reklamy. Klikamy w edytuj ustawienia.

Historia_konta_–_ustawienia_konta

Jesteśmy w centrum informacji o nas samych. Widzimy, gdzie Google pokazuje nam swoje reklamy. U mnie to: Wyszukiwarka, Gmail, YouTube i Mapy. Jest mój wiek, jest informacja o językach, w jakim przeglądam internet. Dochodzimy do zakładki Zainteresowania, klikamy Edytuj.

Ustawienia_reklam

U mnie jest tu 39 pozycji. Wszystkie się zgadzają, no może oprócz jednego. Nie pamiętam, abym kiedykolwiek szukał, bądź też przeglądał internet w poszukiwaniu… bielizny. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Ustawienia_reklam 2

W tym panelu możemy też usunąć zainteresowania, które wg nas nie odpowiadają naszemu profilowi.

Co tu dużo mówić - Google zna nas doskonale.

*zdjęcie główne: Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst