Foto  / Artykuł

Dubai 360 - w 8 terapikseli dookoła Dubaju

Dubaj – wielki plac budowy, piaskownica szejków, mekka nowoczesnej architektury, czy może przeokropny kicz? Teraz możesz przekonać się o tym bez kupowania biletów lotniczych, ani nawet bez wychodzenia z domu. Jest to możliwe dzięki imponującej, wirtualnej i w pełni interaktywnej wędrówce po tym niezwykłym mieście.

Choć Dubaju szczególnie promować nie trzeba, to włodarze miasta postanowili zrobić mu niesamowitą wirtualną wizytówkę. Na stronie Dubai360.com uruchomiono jedyną w swoim rodzaju wycieczkę po tym mieście.

Projekt Dubai 360 imponuje rozmachem i jakością wykonania

dubai360-1

Dubai 360 to niezwykły projekt, w którym możemy odbyć wirtualną wycieczkę właściwie po całym mieście. Jest to seria świetnej jakości panoram sferycznych, wewnątrz których możemy się dowolnie obracać. Koncepcja przypomina nieco Google Street View, ale tutaj jest wykonana ze znacznie większą dokładnością i z wyższą jakością. W Dubai 360 możemy oglądać nie tylko same budynki, ale również ich wnętrza. Do dyspozycji mamy mnóstwo punktów widokowych na różnych wysokościach, w tym także widoki z helikoptera.

Choć już same panoramy są świetne, to największe wrażenie robią interaktywne filmy timelapse. Część z nich przedstawia zmieniające się pory dnia, a część pokazuje podróże różnymi środkami komunikacji - metrem, łódką, czy motorem. Są nawet filmy przedstawiające kontrolowane skoki z najwyższego budynku świata! Najważniejsze w filmach jest to, że są one interaktywne, podobnie jak panoramy. Możemy się wewnątrz nich dowolnie obracać. Niektóre materiały są dostępne w jakości 4K. Niestety interaktywne filmy w takiej jakości wymagają mocnego łącza internetowego.

dubai360-2

Każdy punkt w którym zatrzymamy się podczas wycieczki zawiera opis. Ciekawostką jest fakt, że wszędzie możemy zmienić widok. Standardowo widzimy klasyczne odwzorowanie (które robi największe wrażenie), ale widok w każdym momencie można zmienić na rybie oko lub na formę tzw. małej planety.

Projekt Dubai 360 powstawał przez ostatnie 18 miesięcy

Zrobiło się o nim głośno, kiedy książę dubajski, następca tronu emira Dubaju, szejk Hamdan ibn Muhammad Al Maktum zapowiedział projekt w swoich profilach na Twitterze i Instagramie. Twórcy projektu pracowali łącznie przez ostatnie 18 miesięcy. Efekt ich pracy jest imponujący, a złożyło się na niego ponad pół miliona fotografii o łącznej rozdzielczości 8 terapikseli, czyli 8 milionów megapikseli, i to wyłączając wideo i filmy timelapse! Projekt powstał przy użyciu lustrzanek Canon 5D Mark III, Canon 1DX oraz kamer GoPro.

Co warto zobaczyć?

dubai360-3

Świetną listę największych ciekawostek z Dubai360 przygotował serwis DIYphotography. Oto ona:

Przed wejściem na stronę projektu radzę wygospodarować dłuższą chwilę wolnego czasu. Ostrzegam, w wirtualnej wycieczce można przepaść na długie godziny!

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst