REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Który dostawca ma najszybszy internet? Dane Steam świetnie to pokazują

Na stronie platformy Steam możemy sprawdzić statystyki dotyczące ilości pobranych danych, a także prędkości przesyłu, które osiągali użytkownicy korzystający z różnych dostawców Internetu. W Polsce zdecydowanie wygrywa UPC. Jak wygląda reszta stawki?

26.01.2015
15:16
Który dostawca ma najszybszy internet? Dane Steam świetnie to pokazują
REKLAMA
REKLAMA

W ciągu ostatniego tygodnia Polacy pobrali ponad 1 Petabajt danych. Najlepszą średnią prędkość pobierania w naszym kraju uzyskali użytkownicy Internetu od UPC - 29,4 Mb/s. Na drugim miejscu pod tym względem znajduje się Toya (19,9 Mb/s), czyli operator działający m.in. w województwie łódzkim. Ex aequo na najniższym stopniu podium, z wynikiem 16.8 Mb/s, znalazły się Vectra i INEA. Vectra oferuje Internet kablowy w 199 miastach w Polsce, a INEA, która działa w Wielkopolsce, od niedawna oferuje Internet z prędkością 500 Mb/s przy wykorzystaniu technologii FTTH (ang. Fiber to the home).

steam

Play przed Orange i Plus

Co ciekawe, w zestawieniu 10 “najszybszych” usługodawców, Play wyprzedza zarówno sieć Orange, jak i Plus. Fioletowemu operatorowi udało się osiągnąć średni wynik na poziomie 7,1 Mb/s. Zaraz za siecią Play uplasowała się sieć Orange z rezultatem 5,5 Mb/s, a dalej znalazł się Plus, którego średnia prędkość pobierania to 5,3 Mb/s. T-Mobile nie został uwzględniony w rankingu.

Jak Polska wygląda na tle innych krajów?

Średnia prędkość pobierania dla całej Polski to 8,9 Mb/s. Najwyższą prędkość wśród krajów sąsiadujących z Polską osiąga Litwa - 16,6 Mb/s. Jedynie Białoruś ma niższą prędkość niż Polska. Pozostali nasi sąsiedzi pobierają dane ze Steam szybciej od nas. Niemcy pobrali najwięcej danych, ponad 4 Petabajty, co stanowi ponad 6% światowego ruchu w platformie Steam.

REKLAMA

Statystyki prezentowane przez Steam są dobrym źródłem danych dotyczących rzeczywistych prędkości osiąganych przez klientów operatorów telekomunikacyjnych i momentami różnią się znacznie od wartości przedstawianych w reklamach.

Zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA