Gry  / Artykuł

ZX Spectrum powraca! Rewelacyjna konsola w rewelacyjnej cenie będzie marzeniem każdego geeka

148 interakcji
dołącz do dyskusji

Oczywiście doskonale zdaję sobie sprawę, że ZX Spectrum to żadna tam konsola, a jeden z pierwszych komputerów osobistych. Mające ponad 32 lata urządzenie powraca do świata żywych, zamienione na lekką i seksowną retro-platformę do grania. Co ważne, nad projektem czuwa sam Sir Clive Sinclair, producent oryginalnego urządzenia. To musi się udać.

Naprawdę mało który projekt crowdfundingowy jest dzisiaj w stanie wywołać we mnie ekscytację. Trudno się zresztą temu dziwić. Po sromotnych klęskach ogromnych kampanii widzimy jak na dłoni, że „finansowanie przez tłum” to nie tylko proces ryzykowny, ale również mało wydajny oraz sprzyjający marnowaniu pozyskanych środków. Kiedy jednak na Indiegogo trafiło Sinclair ZX Spectrum Vega, zakochałem się od pierwszego wejrzenia. PO PROSTU MUSZĘ TO MIEĆ.

Sinclair ZX Spectrum Vega 2

ZX Spectrum zamienione w podłączaną do telewizora konsolę, do tego świetna cena, niesamowity wygląd i ponad 1000 gier do ogrania – tak wygląda przepis na sukces.

Na czym warto zagrać, aby odpowiednio sprzedać produkt? Na sentymentach oczywiście. Tutaj odpowiedzialne za ZX Spectrum Vegę Retro Gaming trafiło mnie prosto w serce. Chociaż jestem za młody, aby mieć do czynienia z kultowym komputerem osobistym, z uporem maniaka zagrywam się w niesamowite, wiekowe tytuły za pomocą takich wynalazków jak WebArchive. Teraz będę miał od tego osobną, malutką, seksowną i kapitalnie wykonaną konsolę, którą podpina się pod telewizor.

Sinclair ZX Spectrum Vega 3

Jak właściwie m działać Sinclair ZX Spectrum Vega? To bardzo proste. Urządzenie będące jednocześnie kontrolerem podpinamy pod telewizor za pomocą złącza AV oraz USB. Kable wystarczą do przesyłania dźwięku, obrazu oraz zasilania platformy. Po uruchomieniu konsoli przeniesiemy się do specjalnego menu, gdzie możemy wybrać interesującą nas grę. Tych na starcie ma być około 1000. Wszystkie w pełni legalnie umieszczone w pamięci urządzenia, na podstawie rozmów z producentami i wydawcami.

Co kapitalne, jeżeli sami posiadacie gry kompatybilne z ZX Spectrum w pamięci komputera, możecie zaimportować je do Vegi. Konsola posiada kieszeń na karty SD dzięki której stanie się to możliwe. Producenci piszą o wsparciu dla absolutnie wszystkich programów, które było można uruchomić na sędziwym komputerze stacjonarnym. Pozostaje trzymać za słowo.

Sinclair ZX Spectrum Vega 1

Teraz najlepsza część – Sinclair ZX Spectrum Vega jest już gotowe do produkcji. Retro Gaming potrzebuje środków na jej uruchomienie.

W przeciwieństwie do wielu crowdfundingowych kampanii, producenci urządzenia przychodzą do internautów z gotowym prototypem. Ten nadaje się do masowej produkcji. Jej rozmiar jest zależny od pozyskanych środków. Początkowo Retro Gaming celuje w wydanie 1000 egzemplarzy urządzenia na ojczystym terenie ZX Spectrum – Wielkiej Brytanii. To tutaj oryginalny komputer osobisty odniósł swój komercyjny sukces i to w ręce Wyspiarzy trafi pierwsze tysiąc sztuk konsoli.

Sinclair ZX Spectrum Vega 6

Twórcy Sinclair ZX Spectrum Vega obiecują, że wraz ze zwiększeniem produkcji obniżeniu ulegnie cena samej konsoli. Ta w momencie debiutu będzie kosztować 100 funtów. Niemało, biorąc pod uwagę ceny innych platform do gier. Na całe szczęście Sinclair ZX Spectrum Vega nie jest konkurencyjnym produktem dla Sony czy Microsoftu, a seksownym gadżetem dla kolekcjonerów. Z tej perspektywy wydatek rzędu 535 złotych jest naprawdę znośny.

Muszę przyznać, że jestem zachwycony prostotą i profesjonalnym podejściem do całego przedsięwzięcia.

Jestem jednym z tych graczy, którzy uwielbiają takie zabawki. Sinclair ZX Spectrum Vega musi znaleźć się w mojej kolekcji. Nie wyobrażam sobie innej możliwości. R-Type, Chuckie Egg, Knight Lore, Sim City czy Boulder Dash – te wszystkie wspaniałe klasyki krzyczą do mnie, abym zainwestował w powstające urządzenie. Niestety, zasilenie samej akcji na Indiegogo nie wystarczy.

Sinclair ZX Spectrum Vega 5

Niezależnie od wpłaconej kwoty, na żadnym poziomie wsparcia producenci nie przewidzieli wysyłki samej konsoli. Możemy za to zjeść obiad z twórcami urządzenia, trafić na listę wspierających wbudowaną w oprogramowanie czy dostać unikalny model 3D prototypu (wyprzedane). Pomimo braku samego urządzenia, jestem naprawdę spokojny o powodzenie akcji. W momencie pisania tego tekstu Retro Gaming udało się już zebrać ponad 20% całej kwoty. Suma dosłownie rośnie w o oczach,  a do końca zbiórki pozostało aż 60 dni.

No dobrze, ale kim jest ten cały Clive Sinclair?

Sir Clive Sinclair! To właśnie ten Brytyjczyk jest głównym architektem oryginalnego ZX Spectrum, jak również kilku innych komputerów osobistych. Nim na dobre związał się z komputerami, to właśnie Sinclair dał światu pierwszy na całym globie, przenośny i kieszonkowy kalkulator! Studenci nauk ścisłych, powinniście wiedzieć, komu dziękować.

Clive Sinclair to prawdziwy wynalazca. Niestety, nie wszystkie jego projekty zakończyły się globalnym sukcesem. Za największe fiasko Brytyjczyka uznaje się Sinclair C5 - jednoosobowy elektryczny samochód, który został wyprodukowany w 1985 roku. Człowiek, który wyprzedził swoją epokę? Dzisiaj 74-letni naukowiec, programista i wynalazca odszedł w cień, po wielu nieudanych komercyjnie projektach. Nie przeszkodziło mu to wesprzeć projekt Retro Gaming, któremu sir użyczył nawet rozpoznawalnego nazwiska.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst