Sprzęt  / News

Dziś na polski rynek wchodzi Yotaphone 2. Znamy jego specyfikację i... bardzo wysoką cenę

Już dziś odbędzie się polska premiera jednego z najbardziej oczekiwanych smartfonów tego roku. YotaPhone 2 to produkt piękny i niebanalny, który dobitnie pokazuje, że w świecie nowych technologii jest cały czas miejsce na innowacje.

YotaPhone 2, dokładnie jak jego poprzednik, wyróżnia się wśród konkurencji jedną rzeczą - zastosowaniem dwóch wyświetlaczy - klasycznej matrycy AMOLED oraz monochromatycznego ekranu eINK cechującego się bardzo małą częstotliwością odświeżania ekranu. Pierwszy z nich ma 5” i rozdzielczość 1080 x 1920 pikseli, zaś drugi 4,7” i rozdzielczość 540 x 960 pikseli. Dzięki temu YotaPhone 2 może nie tracąc możliwości klasycznego smartfonu służyć jednocześnie jako sprzęt, który wytrzyma ponad 100 godzin ciągłej pracy.

img_04_en

Oczywiście zastosowanie dodatkowego ekranu ma też inne plusy.

Jako że wyświetlacze eINK pobierają energię wyłącznie podczas odświeżania obrazu, a nie jego wyświetlania, można łatwo spersonalizować smartfon ustawiając na drugim ekranie wybraną przez nas grafikę. Niestety dwa wyświetlacze, choć są rozwiązaniem wyjątkowym, mają również dwie wady.

YotaPhone 2 (2)

Pierwsza z nich to znacznie większe prawdopodobieństwo uszkodzenia telefonu - w końcu mając dwa wyświetlacze łatwiej któryś z nich zbić. Dodatkowo wyświetlacz to najdroższy element urządzenia, co ma odzwierciedlenie i tutaj, gdyż polska cena YotaPhone 2 wynosi 2899 zł.  Jest to duży koszt, zwłaszcza że pod względem zastosowanych podzespołów, YotaPhone 2 nie prezentuje się szczególnie okazale.

YotaPhone 2 (3)

Oczywiście, znajdziemy tu niezbędne standardy łączności, takie jak LTE, WiFi ac, NFC i Bluetooth 4.0, ale użyty procesor to już dosyć stary (ale jary!) Qualcomm Snapdragon 800, a 2 GB pamięci RAM i 32 GB wbudowanej pamięci flash nie są czymś, co na rynku jest wyjątkowo trudno spotkać nawet w średniej półce cenowej, nie mówiąc już o wysokiej. Pozostałe elementy urządzenia to akumulator o pojemności 2500 mAh oraz dwa aparaty o rozdzielczościach 8 Megapikseli oraz 2 Megapiksele. Słowem, porządny standard, który w erze telefonów do selfie nie robi wrażenia.

YotaPhone 2 (1)

Warto zatem zastanowić się, czy wydatek 2899 zł na YotaPhone 2 jest uzasadniony.

Z jednej strony może wydawać się, że nie, ale ja jestem innego zdania. Co prawda specyfikacja techniczna urządzenia nie robi ogromnego wrażenia, ale YotaPhone 2 ma coś, czego nie ma 99% innych telefonów obecnych na rynku. Jest wyjątkowy, a już to sprawia, że osoby z nadmiarem gotówki mogą rozważyć jego zakup.

Choćby po to, żeby dać sygnał, że świat nowych technologii się zmienia i oczekuje czegoś więcej, niż kolejnego, większego iPhone’a.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst