Tech  / News

Skuteczna, nowoczesna i... humanitarna - taka będzie nowa broń tworzona przez Polaków

W tak niespokojnych czasach jak obecne dobre i nowoczesne wyposażenie armii to nie zachcianka, ale konieczność. Zdaje sobie z tego sprawę Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które wespół z polskimi firmami zamierza współpracować nad programami takimi jak Impulsowe Działa Elektromagnetyczne, Systemy Laserowe i Mikrofalowa Broń Obezwładniająca.

Praca nad tymi rozwiązaniami nie będzie tania. Koszt ich opracowania wyniesie aż 400 mln złotych, z czego część sfinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu na opracowanie systemów uzbrojenia z użyciem tzw. energii skierowanej.  Na temat projektów tych wiadomo niewiele. Jedyna pewna wiadomość to fakt, że nad bronią nowej generacji pracować mają między innymi zakłady amunicyjne Mesko ze Skarżyska-Kamiennej, Zakłady Mechaniczne Tarnów oraz liczne uczelnie, którym będzie przewodzić Wojskowa Akademia Techniczna.

- Mamy sześć programów, których czas realizacji jest prognozowany nawet na 10 lat. W tym roku wydatki na prace badawcze przekroczą 40 mln zł. Jeśli projekty zakończą się pomyślnie, zamiast pociskami będziemy strzelać wiązkami fotonów - mówi, cytowany przez "Puls Biznesu" Ryszard Kardasz, prezes Przemysłowego Centrum Optyki oraz PIT Radwar.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podało do wiadomości publicznej, że badania nad nowym rodzajem broni są konieczne, ponieważ nad rozwiązaniami tymi pracują też inne kraje, więc nie możemy pozostać w tyle. Dlatego pomimo braku bezpośredniego zagrożenia naszego bezpieczeństwa, musimy opracowywać coraz to nowsze rozwiązania wojskowe. Zwłaszcza, że broni tej będzie używać nie tylko wojsko. Może ona zostać wykorzystana nie tylko w warunkach wojennych, ale też pokojowych oraz przejściowych. Jej działanie możecie zobaczyć na załączonym filmie stworzonym przez amerykańską armię, która już korzysta z takich rozwiązań. Jak widać, osoba uderzona wiązką fotonów czuje coś w rodzaju intensywnego podmuchu gorącego powietrza, co skłania ją do ucieczki.

Energia skierowana będzie używana nie tylko przez wojsko, ale też służby mundurowe, zwłaszcza Policję.

Dzięki niej podczas wydarzeń, takich jak demonstracje, marsze oraz imprezy sportowe będzie można opanować agresywne jednostki lub tłum bez powodowania uszczerbku na zdrowiu. Broń nowego rodzaju przyda się również podczas odbijania zakładników, gdzie drobna pomyłka może kosztować życie niewinnej osoby. Z kolei w warunkach wojennych będzie służyć do niszczenia infrastruktury przeciwnika oraz wypierania go z określonego obszaru.

Trzeba przyznać, że nowy rodzaj broni robi ogromne wrażanie. Mimo że nie potrafi wyrządzić bezpośrednich szkód, jest bardzo skuteczna. Co prawda każda wojna jest zła, ale broń z energią skierowaną może sprawić, że ta stanie się bardziej cywilizowana i humanitarna. Pozostaje nam mieć nadzieję, że badania nad bronią się udadzą, a my nie będziemy mieć częstych okazji do jej wykorzystywania.

*Zdjęcie główne pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst