Sprzęt  / Artykuł

Zebrali już blisko połowę kasy na tablet z Ubuntu. Wbudowany dysk 1 TB, podpórka i rysik kuszą

Gdy Canonical, twórca systemu operacyjnego Ubuntu, zbierał w internecie finansowanie dla projektu Ubuntu Edge, kasa na konto wpływała w rekordowo szybkim tempie. Teraz, gdy entuzjaści nowych technologii zbierają pieniądze na nietuzinkowy tablet UbuTab strumień dolarów płynie znacznie wolniej. Ale płynie.

Ubuntu Edge był niesamowitym projektem. Mocarny smartfon, który po podłączeniu monitora i akcesoriów wskazujących zamieniał się w pełnoprawny komputer zadziałał na wyobraźnię klientów. Zbiórka w serwisie Indiegogo, mimo, że nie zakończyła się sukcesem, była pod wieloma względami rekordowa. Canonical zebrał wtedy blisko 13 mln dol., utrzymując przy tym tempo zbiórki na poziomie 419 tys. dol. na dobę.

Teraz pomysłodawcy tabletu UbuTab próbują iść śladem Canonical.

W Indiegogo założono kampanię, której celem jest sfinansowanie tabletu z systemem Ubuntu. Twórcy potrzebują zaledwie 36 tys. dol. i zebrali już ponad 40% tej kwoty.


UbuTab to dość specyficzne urządzenie. Projekt zakłada upchnięcie do zgrabnej obudowy (256 na 162 na 14 mm) dość mocnych podzespołów. Na renderach przygotowanych przez projektanta w oczy rzuca się spory, 10,1-calowy ekran IPS o rrozdzielczości 1920 na 1200 pikseli. Dookoła niego biegną niewielkie ramki. Twórcy zakładają, że będą one o 50% mniejsze niż w przypadku konkurencyjnych tabletów.

Tablet UbuTab ma pojawić się z Ubuntu na pokładzie, ale nie wykluczana obecność Androida jako drugiego lub alternatywnego systemu operacyjnego. Sercem UbuTaba będzie czterordzeniowy procesor ARM Cortex-A9 1,6 GHz. Za grafikę oodpowiadać ma czterordzeniowy układ GPU Mali 400MP4. Twórcy zakładają, że 2 GB wbudowanej pamięci RAM powinno wystarczyć do komfortowej pracy.

ubutab-1
UbuTab w pełnej okazałości || źródło: Indiegogo

Na szczególną uwagę zasługuje dysk o pojemności 1 TB. To własnie ten element specyfikacji technicznej ma wyróżniać UbuTaba, dlatego nie dziwi fakt, iż twórcy kładą na niego spory nacisk i podkreślają zaletę takiego rozwiązania. Obok tego wielkiego dysku w UbuTabie znajdzie się również 16 GB pamięci flash.

Według pomysłodawców projektu akumulator o pojemności 11 tys. mAh powinien pozwolić na 6 godzin pracy na jednym jego naładowaniu.

Projekt wsparło dopiero ponad 80 osób, co przełożyło się ponad 15 tys. dol. na konie twórców.

Do wymaganych 36 tys. dol. jeszcze daleka droga, ale 19 dni, które pozostały do końca zbiórki powinny pozwolić twórcom na pozytywne zakończenie akcji crowdfundingowej.

ubutab-2
Stylistyka... jak w przypadku urządzeń Sony Xperia || źródło: Indiegogo

Mam jednak spore obiekcje związane z UbuTabem. Twórcy zaprezentowali nam tylko rendery, mocną, ale trochę oderwaną od rzeczywistości specyfikację i… potrzebują zaledwie 36 tys. dol. To śmiesznie mała kwota, gdy mówimy o wpuszczeniu na rynek dość pionierskiego urządzenia, jakim niewątpliwie jest tablet z Ubuntu i dyskiem 1 TB.

Mimo wszystko trzymam kciuki. Im więcej na rynku ciekawych konstrukcji z preinsytalowanym Ubuntu, tym lepiej dla użytkowników.

PS Tylko jak wykorzystać 1 TB miejsca na dysku w TABLECIE?!

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst