Foto  / Artykuł

Sprawdź koniecznie - przewodnik po prawie autorskim w fotografii od Nikona

Jeżeli jesteś fotografem, któremu zależy na respektowaniu praw autorskich, koniecznie sprawdź nowy poradnik Nikona. Autorzy w ciekawej formie komiksu przedstawili wszystko, co musisz wiedzieć o prawie autorskim. Jest lekko, przystępnie i bez hermetycznego, prawniczego języka.

Każdy fotograf prędzej czy później musi zmierzyć się z tematem praw autorskich. Już przed publikacją zdjęcia w Internecie dobrze jest poznać zasady licencji, na jakich będzie ono funkcjonować. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej przy sprzedaży zdjęć. Wiele osób właśnie wtedy dowiaduje się, że obok autorskich praw majątkowych są też autorskie prawa osobiste.

To tylko jeden z przykładów. Zagadnienie jest dość skomplikowane i w wielu przypadkach niejednoznaczne. Aby odnaleźć się w tym gąszczu przepisów, firma Nikon postanowiła przygotować przewodnik po prawie autorskim.

Prawo i sztuka

Prawo i sztuka jest ilustrowanym przewodnikiem oprowadzającym widza po meandrach najważniejszych zapisów prawnych. Poradnik powstał przy współpracy ze studentami prawa Uniwersytetu Warszawskiego i studentami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jak mówi o projekcie firma Nikon – „jest to efekt wieloletnich obserwacji pracy fotografów i artystów oraz trudności, jakie napotykają w swojej codziennej praktyce”.

Poradnik został zrealizowany w formie komiksu. Każda strona to inna historia, która przedstawia scenkę z życia fotografa. Ciekawym smaczkiem jest fakt, że każda komiksowa historia została przygotowana w innym stylu graficznym, przez innego rysownika. Komiksowa forma to ciekawy pomysł, który może dotrzeć również do młodszych fotografów, którzy mają problemy ze zrozumieniem prawniczego języka.

Law Story

Same sytuacje są naprawdę ciekawe i życiowe – w jednej bohater zauważa swoje zdjęcie wydrukowane na koszulce, a w innym zdjęcie modelki trafia bez jej wiedzy do magazynu. Ramki obok tłumaczą czym są dozwolone pola eksploatacji i czym jest prawo do wizerunku. Poza tym poradnik dotyka takich kwestii jak plagiat, użytek publiczny, czy licencje w Internecie.

Nikon udostępnił swój poradnik całkowicie za darmo w formie internetowego magazynu na platformie Issuu, a także w formie mobilnych książek dostępnych na systemach iOS i Android. Najbardziej przypadła mi do gustu forma internetowego magazynu. Wykonanie jest estetyczne, chociaż mogą przeszkadzać zbyt małe fonty.

Z kolei publikacja na urządzeniach mobilnych ma formę książki i nie jest zbytnio wyszukana. Na urządzeniach z Androidem poradnik jest dostępny z poziomu aplikacji Książki Play, a na iOS z aplikacji iBooks. Forma mobilna aż się prosi o zastosowanie jakichś elementów interaktywnych, tak jak ma to miejsce w popularnych magazynach. Tutaj mamy natomiast zwykły plik PDF z trochę zbyt małymi fontami.

Jednak nie ma co narzekać, bo poradnik jest przecież dostępny za darmo. Przeczytasz go na desktopie na platformie Issuu, lub na urządzeniu mobilnym z systemem iOS, bądź Android.

Polecam!

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst