Tech  / News

Spotify wie, że lubisz słuchać tego, co znajomi i daje ci do tego odpowiednie narzędzia

"Podsłuchiwanie" muzyki słuchanej przez naszych znajomych i poznawanie w ten sposób nowych wykonawców czy utworów jest z całą pewnością starsze od streamingu. W jego przypadku jednak, kiedy nie trzeba płacić za konkretne płyty i wszyscy mają w każdej chwili dostęp do "wszystkiego", efekty mogą być o wiele ciekawsze. Nic więc dziwnego, że Spotify wyszło na przeciw potrzebom użytkowników w tej kwestii. 

Teorię o częstym inspirowaniu się tym, czego słuchają przyjaciele czy rodzina potwierdzają zresztą dane samego Spotify. Zgodnie z nimi, aż 20% wszystkich odtworzeń w serwisie to utwory "podebrane" z list odtwarzania innych użytkowników. Skoro więc do tej pory musieliśmy robić to samodzielnie, dlaczego nie ułatwić nieco życia i zautomatyzować ten proces?

spotify 3

Nowa funkcja nie nazywa się może zbyt porywająco, ale przynajmniej od razu wiadomo, jaki efekt uzyskamy po jej wybraniu. "Najpopularniejsze Utwory w Twojej sieci" robi dokładnie to, czego można się spodziewać - tworzy playlistę z najczęściej odtwarzanych wśród naszych znajomych utworów. Co ciekawe, kolejność utworów na liście nie będzie przypadkowa - sortowanie odbywa się na podstawie liczby odtworzeń, więc od razu wiemy co jest faktycznie popularne, a co przypadło do gustu tylko kilku znajomym.

Można więc uznać, że Spotify w ten sposób tworzy swojego rodzaju listę przebojów dla nas i dla naszego kręgu znajomych.

W pewnym stopniu będziemy mogli także ingerować w układ tej listy. Przy każdym znajdującym się na niej utworze wyświetlana będzie informacja o tym, kto go słuchał i w ekstremalnych przypadkach na tej podstawie będziemy mogli go np. usunąć z grona znajomych. W końcu to przez niego (nich) na naszej liście pojawią się rzeczy, których absolutnie nie da się słuchać.

spotify 2

Niestety osoby, które korzystają ze Spotify na komputerze będą musiały jeszcze chwilę poczekać na możliwość sprawdzenia, jak dobry jest gust muzyczny ich znajomych. Usługa debiutuje wprawdzie dzisiaj, ale dotyczy to wyłącznie urządzeń mobilnych z Androidem i iOS. Termin premiery wersji desktopowej określono jako "niebawem".

Ci, którzy słuchają muzyki na smartfonach czy tabletach mogą po prostu wybrać w Spotify opcję "Przeglądaj", a następnie "Lista przebojów". Powodzenia!

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst