Tech  / News

Oto i on - nowy Firefox bez wyszukiwarki Google, za to z wbudowanym komunikatorem

Mozilla zaprezentowała dziś nową wersję przeglądarki Firefox, tym razem oznaczoną numerem 34. Największą wprowadzoną w niej zmianą jest zastąpienie domyślnej wyszukiwarki Google konkurencyjnymi usługami.

W Stanach Zjednoczonych przeglądarkę Google zastąpił Yahoo, zaś na terenach przyszłej Unii Euroazjatyckiej (Białoruś, Kazachstan, Rosja) Yandex. W wersji amerykańskiej przeglądarki Mozilla zmieniła też pasek wyszukiwania oraz wprowadzono szyfrowane połączenia podczas wyszukiwania haseł w Wikipedii. Jedyne zmiany, jakie są zauważalne dla europejskich użytkowników Firefoksa to łatwiejsze zmienianie wyglądu przeglądarki za pomocą tematów.

Bardzo ciekawą nowością jest też zintegrowanie z przeglądarką komunikatora Firefox Hello.

mozilla-firefox

Jest on oparty na platformie OpenTok, dzięki czemu mogą z niego korzystać nie tylko użytkownicy przeglądarki Firefox, ale też Opera i Chrome. Komunikator ten umożliwia wykonywanie darmowych połączeń głosowych i wideo bez jakiejkolwiek rejestracji. Wystarczy utworzyć link konwersacji i wysłać go osobie, z którą chcemy się porozumieć, by zacząć rozmowę. Oczywiście przewidziana jest też opcja zalogowania się do konta Firefox i traktowania Hello jak normalnego komunikatora. Wówczas nasze konto będzie stale synchronizowane i zyskamy dostęp do tradycyjnych kontaktów. Jednak Mozilla nikogo nie zmusza ani do rejestracji, ani do logowania.

Pozostałe nowości zastosowane w przeglądarce dotyczą kwestii czysto technicznych. Ich listę znajdziecie pod tym adresem.

*Zdjęcie główne pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst