Tech  / Recenzja

Nowa poczta Interii garściami czerpie z Gmaila. Korzystanie z takiej skrzynki pocztowej, to już żaden wstyd

193 interakcji
dołącz do dyskusji

Od wielu lat uważam Gmaila za wzór dobrej skrzynki mailowej. Nie jest to idealna usługa pocztowa, ale zdecydowanie najbliżej jej do ideału. Teraz pod względem funkcjonalności do poczty Google bardzo zbliżyła się… poczta Interii.

Swoją opinię odnośnie przewagi Gmaila nad konkurencją oparłem na doświadczeniach z innymi, popularnymi usługami webmailowymi. A rywalizacja w teorii jest dość mocna. Gracze tacy jak Yahoo czy Outlook nie narzekają na brak użytkowników, choć zapewne chcieliby mieć ich więcej. Niestety konkurowanie z Gmailem nie jest łatwe o czym świadczy dynamika zmian wprowadzanych zarówno w webmailu Google’a, jak i w aplikacjach mobilnych Gmaila. O Inboksie nawet nie wspominam, bo to już zupełnie inna liga i filozofia.

W tym wyścigu często zapominam nawet o naszych lokalnych dostawcach usług pocztowych. Za taki stan rzeczy odpowiadają zapewne złe wrażenia z przeszłości, przez które zraziłem się do poczty w Onecie, Wirtualnej Polsce i Interii. Dlatego też na zaproszenie do przedpremierowych testów nowego webmaila Interii zareagowałem z umiarkowanym entuzjazmem. Teraz, po testach, jest mi wstyd, że bagatelizowałem kondycję i możliwości tej usługi.

Nowa poczta Interii to przede wszystkim połączenie nowego wyglądu ze świeżymi funkcjami

Po zalogowaniu do usługi mamy dostęp do wygodnego i przejrzystego widoku kolumnowego. Po lewej stronie znajduje się boczne menu, z czytelnymi ikonami, które prowadzą do najpopularniejszych funkcji i miejsc w skrzynce pocztowej. Pasek ten możemy też personalizować, przez dodanie własnych folderów, które pozwolą na uporządkowanie poczty i rozdzielenie spraw prywatnych od służbowych.

interia-webmail-1
Poczta Interii - widok po zalogowaniu do webmaila

Obok paska menu znajduje się lista wszystkich wiadomości. Jest przejrzysta, dzięki zastosowaniu czytelnego tekstu oraz wprowadzeniu dodatkowej identyfikacji adresatów i nadawców za pomocą zdjęć profilowych, czyli tzw. awatarów. Każdy użytkownik może ustawić własną grafikę, która będzie widoczna dla niego oraz innych użytkowników poczty Interia.

Po prawej stronie od listy maili znajduje się okno wiadomości. W bardzo klarowny sposób przedstawiono w tym miejscu treść korespondencji, informacje o rozmówcy oraz archiwum. Zdecydowanie cieszy obecność szybkiego okna odpowiedzi, które znajduje się tuż pod odebraną wiadomością. Bez problemu możemy też powiększyć to pole, poprzez wyciągnięcie go na pierwszy plan. Wyświetli się wtedy jako pływające okno, które dodatkowo może być wyświetlane w dwóch rozmiarach. Dzięki temu tworzenie krótkich odpowiedzi, jak i obszernych wiadomości będzie równie wygodne.

interia-poczta-2

Przy prawej krawędzi ekranu znajduje się rozwijane menu boczne, które umożliwia szybki dostęp do ustawień konta oraz kontaktów. Wystarczy jeden klik na awatarze znajomej osoby, aby rozpocząć tworzenie nowej wiadomości. Ponadto rozwinięcie menu pozwala na szybką edycję oraz dodanie kontaktów. Możemy też zablokować wiadomości od konkretnej osoby, aktywować własne filtry, które np. przeniosą korespondencję od wybranego nadawcy do konkretnego folderu.

interia-poczta-3

Nowy webmail Interii prezentuje się bardzo ładnie. W mój gust nie trafiły jedynie ikony z lewego, bocznego menu, ale to zapewne wyłącznie kwestia przyzwyczajenia. Zastosowany styl tekstu, jego formatowanie oraz rozmieszczenie wszystkich funkcji i przycisków sprawiają, że z nowej poczty Interii korzysta się bardzo przyjemnie. Wszystko jest pod ręką, przydatne opcje znajdują się w intuicyjnych miejscach i żadnej funkcji nie musiałem szukać.

Odświeżenie interfejsu poczty mailowej to dopiero pierwszy krok. Wraz z nowym wyglądem pojawiło się kilka nowych funkcji i możliwości

Szybka odpowiedź na maila, możliwość ustawienia zdjęcia profilowego, podgląd załączników oraz filtrowanie listy wiadomości wg załączników, nieprzeczytanych, oznaczonych gwiazdką lub tych od znajomych, to jeszcze nie wszystko.

Nowy webmail Interii potrafi automatycznie rozpoznawać maile, newslettery i powiadomienia od serwisów społecznościowych lub sklepów internetowych i segreguje je do dwóch nowych folderów: zakupy i społeczności. W ten sposób wiadomości o tej tematyce nie zaśmiecają głównej skrzynki odbiorczej.

Poczta Interii - łatwy dostęp oraz podgląd załączników
Poczta Interii - łatwy dostęp oraz podgląd załączników

Dodatkowo odświeżona poczta Interii pozwala na podłączenie zewnętrznych skrzynek pocztowych. Dzięki temu konta pocztowe np. z Gmaila, Outlooka, Wirtualnej Polski czy Onetu mogą być obsługiwane w nowym webmailu Interii. Pozwoli to na łatwiejsze zapanowanie nad kilkoma adresami mailowymi rozsianymi po różnych usługach internetowych i jednocześnie umocni pozycję Interii, która będzie mogła z powodzeniem stać się główną usługą pocztową wielu Polaków.

Nowa strona poczty Interii powstała z zachowaniem zasad Responsive Web Design, dzięki czemu skrzynka mailowa wygląda i działa równie dobrze na komputerze, tablecie i smartfonie.

[gallery link="file" columns="2" ids="312774,312781,312784,312775"]

Nowa poczta Interii robi bardzo dobre pierwsze wrażenie i zyskuje przy dłuższym poznaniu. Użytkownicy powinni docenić wprowadzone zmiany, gdyż teraz webmail prezentuje się nie tylko ładnie i przejrzyście, ale jest bardzo funkcjonalny i wygodny w obsłudze. Na plus zaliczam wprowadzenie pola szybkiej odpowiedzi, zdjęć profilowych, zaawansowanego filtrowania wiadomości, podglądu załączników, automatycznej segregacji wiadomości z e-sklepów, czy obsługi zewnętrznych kont email.

Poczta Interii - pole szybkiej odpowiedzi na wiadomość
Poczta Interii - pole szybkiej odpowiedzi na wiadomość

Doceniam też wygląd nowego okna wiadomości, które jest czytelne i pozwala na szybkie uzyskanie dostępu do archiwalnych wiadomości. Najważniejsze funkcje są pod ręką, co pozwala szybko przyzwyczaić się do nowego interfejsu. Bardzo spodobał mi się sposób w jaki rozwiązano ustawienie kilku podpisów/stopek pod mailami. Możliwość ich wcześniejszego zdefiniowania i łatwego przełączania, to coś za czym, jako użytkownik Inboksa, będę niesamowicie tęsknił.

Poczta Interii - reklamy nie atakują użytkownika
Poczta Interii - reklamy nie atakują użytkownika

Pochwała Interii należy się za… reklamy. Tak, za reklamy. Konto pocztowe jest darmowe, ale w zamian użytkownik musi oglądać reklamy. Są to kolorowe banery oraz wiadomości e-mail z reklamami od partnerów Interii. Banery są jednak małe i umieszczone w nieinwazyjnych miejscach - np. pod polem odpowiedzi na wiadomość. Maile reklamowe, które lądują w skrzynce mają w tytule dopisek "dostarczone przez Interię", co też jasno sugeruje, że mamy do czynienia z reklamą.

Nie obyło się jednak bez problemów

Z jakiś powodów nie byłem w stanie dodać na swoim koncie zdjęcia profilowego. Próbowałem na komputerze z Ubuntu i przeglądarkami Chromium oraz Firefox. Zdjęcie nie wysyłało się na serwer, więc nie było mowy o ustawieniu go w miejscu awatara. Takich problemów nie miał natomiast Piotr Barycki, który również testował nową pocztę Interii. Na komputerze z Windowsem 7 i przeglądarką Chrome z powodzeniem ustawił logo Skody w miejscu, gdzie większość użytkowników dałaby swoje zdjęcie.

Pole szybkiej odpowiedzi znajdujące się pod odebraną wiadomością działa bez zarzutu, jednak po powiększenia tego pola do formy okienka i napisaniu oraz wysłaniu maila pojawił się kilkukrotnie ten sam problem. Mianowicie okienko znikało, pojawiała się u góry ekranu wiadomość o wysłaniu maila, ale… cały ekran był przyciemniony i nie miałem możliwości w nic kliknąć. Pomogło odświeżenie strony.

Pamiętam jednak, że nowy webmail Interii działa obecnie w wersji beta, więc takie potknięcia są dopuszczalne. Mam jednak nadzieję, że szybko zostaną wyeliminowane.

Nie sposób nie zauważyć w nowej poczcie Interii inspiracji produktami Google’a

Poczta Interii - pozwala też na dostęp do innych kont pocztowych

Lista nowości w odświeżonym webmailu to wręcz skopiowane rozwiązania z Gmaila.

Pole szybkiej odpowiedzi na wiadomość? Gmail to ma.
Zdjęcia profilowe ułatwiające identyfikację rozmówców? Google to ma.
Podgląd załączników? Jest w Gmailu.
Automatyczne segregowanie poczty? Sztuczka znana Google’owi od dawna.
Obsługa zewnętrznych kont email? Aplikacja Gmaila to potrafi.

Nie widzę jednak nic złego w tym, że Interia próbuje dorównać gigantowi. Rozwiązania te sprawdziły się w Gmailu, więc powinny też przypaść do gustu użytkownikom poczty Interii.

Poczta Interii - wygodne filtrowanie wiadomości
Poczta Interii - wygodne filtrowanie wiadomości

Co ważne nie mamy do czynienia z bezczelnym kopiowaniem rozwiązań Google’a. Interia inaczej rozwiązała temat podpinania zewnętrznych kont email, w odmienny sposób podeszła do idei segregowania poczty oraz filtrowania listy wiadomości. Co więcej interfejs poczty Interia jest dość oryginalny i na próżno szukać tu inspiracji Gmailem, Inboksem czy pocztą Yahoo.

Nie sądziłem, że kiedyś to powiem, ale skrzynka Interii naprawdę daje radę

Do tej pory po macoszemu podchodziłem do polskich usług sieciowych, w tym poczty internetowej. Redesign webmaila Interii zmusił mnie do zrewidowania poglądów.

Poczta Interii - dostęp do kontaktów z menu bocznego
Poczta Interii - dostęp do kontaktów z menu bocznego

Korzystanie z takiej skrzynki mailowej to nie żaden wstyd ani obciach. Nowa poczta Interia naprawdę daje radę i jeśli komuś z rodziny miałbym dzisiaj polecić usługę mailową z której obsługą sobie poradzi, to w pierwszej kolejności pokazałbym tej osobie webmail Interii.

Osobiście od przesiadki na pocztę Interii powstrzymuje mnie fakt wysyłania przez usługodawcę wiadomości reklamowych - zwykle jest to jeden lub dwa maile dziennie. W przypadku Gmaila tego typu korespondencja trafiłaby automatycznie do folderu Oferty lub Powiadomienia. W Interii takie reklamy lądują w skrzynce odbiorczej, w której lubię mieć porządek. Mam nadzieję, że z czasem Interia dojrzeje do decyzji, aby maile reklamowe trafiały do specjalnego folderu.

Nowa skrzynka mailowa Interii będzie dostępna już niebawem. Interia zapewniła, że obecni użytkownicy będą mogli wybrać między starym a nowym wyglądem webmaila. Nie sądzę jednak, żeby internauci chcieli zostać przy poprzedniej wersji poczty Interii, gdyż nowa bije ją na głowę, i to pod każdym względem.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst