REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Najlepsza aplikacja dla ucznia i studenta już dostępna na Windows Phone

WolframAlpha to niesamowita encyklopedia, wyszukiwarka i genialny kalkulator w jednym. Do tej pory na Windows Phone mieliśmy dostęp jedynie do nieoficjalnych klientów tego potężnego narzędzia, ale w końcu się to zmieniło. Oficjalna aplikacja Wolfram Alpha właśnie trafiła do Windows Phone Store.

19.11.2014
19:14
Najlepsza aplikacja dla ucznia i studenta już dostępna na Windows Phone
REKLAMA
REKLAMA

Strona internetowa WolframAlpha.com powstała zaledwie 5 lat temu, a dziś cieszy się prawdziwą sławą wśród wszystkich studentów uczelni technicznych – choć nie tylko. Wolfram Alpha potrafi obliczać wyrażenia numeryczne, symboliczne, jak i algebraiczne. Ten sprytny silnik nie tylko pokaże rozwiązanie skomplikowanego układu równań różniczkowych, ale również pokaże kolejne kroki prowadzące do uzyskania wyniku. Jeśli trzeba, pokaże także wizualizacje, wykresy i wszystko inne grafy, które są związane z twoim zapytaniem.

Jeżeli nie znasz tego silnika, naprawdę polecam

Wolfram Alpha niejednokrotnie pomagał mi na studiach przy skomplikowanych obliczeniach. Gdybym musiał policzyć czas, jaki dzięki niemu oszczędziłem, zebrałoby się pewnie kilkadziesiąt dobrych godzin.

Wolfram Alpha posłuży jednak nie tylko do obliczeń. Ten silnik potrafi także wizualizować dane statystyczne, jak również pokazywać dane o świecie. Najciekawsze w silniku jest to, że rozpoznaje naturalne, ludzkie zapytania. Jeżeli zapytamy o datę urodzenia Baracka Obamy, otrzymamy prawidłową odpowiedź.

Z czymś ci się to kojarzy? Jeśli tak, są ku temu powody – Wolfram Alpha dzięki otwartemu API jest często stosowany w zewnętrznych aplikacjach, np. w wyszukiwarce Bing, a licencjonowanym partnerem jest także asystent Apple Siri.

Wolfram Alpha od teraz jest dostępny także na Windows Phone

Oficjalne aplikacje WA są już od jakiegoś czasu dostępne na systemy iOS i Android, a więc nic dziwnego, że użytkownicy Windows Phone doczekali się własnej aplikacji.

Podobnie jak wersja przeglądarkowa oraz aplikacje na inne systemy, Wolfram Alpha na Windows Phone rozumie zapytania tylko w języku angielskim. Przy zapytaniach matematycznych nie ma to żadnego znaczenia, gdyż ten język jest uniwersalny. Jeśli natomiast chcemy zapytać WA np. o to, ile ludzi jest obecnie podłączonych do Internetu, musimy to zrobić po angielsku.

Jeśli już wspomniałem o wersji przeglądarkowej, warto pamiętać, że Wolfram Alpha jest dostępny także przez mobilną stronę internetową. Czy wobec tego warto inwestować w aplikację, która także wymaga połączenia z Internetem?

Moim zdaniem tak. Dedykowana aplikacja działa szybciej i wyświetla dane w bardziej estetyczny sposób. Największą zaletą aplikacji mobilnej jest jednak klawiatura. Przy wprowadzaniu zapytania nad standardową klawiaturą wyświetla się kilka dodatkowych rzędów znaków. Gestem przesuwania na boki można zmieniać widoczne w danej chwili znaki. Do wyboru mamy liczby, popularne operatory matematyczne, nawiasy, litery z greckiego alfabetu, symbole potęg i pierwiastków, etc. Ta dodatkowa klawiatura sprawia, że aplikacja mobilna jest wygodniejsza w użyciu nawet od strony otwartej na desktopie.

REKLAMA

Ze swojej strony naprawdę polecam tę aplikację, nie tylko uczniom i studentom kierunków ścisłych. Zwłaszcza, że cena nie jest wygórowana. Pamiętam kiedy pierwsza wersja aplikacji mobilnej Wolfram Alpha kosztowała aż 49,99 dol. Teraz wersja na Windows Phone kosztuje tylko 9,99 zł i jest dostępna pod tym linkiem. Tej aplikacji warto dać szansę!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA