REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Nikt już nie zakoduje Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej! Więcej sportu w otwartej telewizji za darmo

Wszyscy fani sportowych emocji mają powody do radości. Polsat już nie zakoduje siatkówki, a dodatkowo czeka nas znacznie więcej sportu w otwartych kanałach telewizyjnych. Wszystko dzięki decyzji Komisji Europejskiej.

26.11.2014
13:49
Nikt już nie zakoduje Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej! Więcej sportu w otwartej telewizji za darmo
REKLAMA
REKLAMA

Komisja Europejska zrobiła polskim kibicom niemały prezent. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji trzy miesiące temu złożyła do KE wniosek dotyczący rozszerzenia polskiej listy ważnych wydarzeń sportowych. KE wyraziła właśnie pozytywną opinię, dzięki czemu ogólnodostępne stacje telewizyjne będą musiały transmitować za darmo najważniejsze wydarzenia sportowe.

Co konkretnie zobaczymy w TV?

tv

Z nowej decyzji Komisji Europejskie powinni być szczególnie zadowoleni fani siatkówki, sportów zimowych i lekkoatletyki. Na mocy decyzji KE poniższe wydarzenia będą mogły być nadawane tylko w ogólnodostępnych kanałach, w całości bez opłat.

Zobaczymy transmisje takich wydarzeń sportowych jak mecze reprezentacji Polski w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn (także mecze eliminacyjne w Mistrzostwach Świata i Europy) i zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce. Fani piłki ręcznej obejrzą półfinały i finały Mistrzostw Świata i Europy mężczyzn i to niezależnie od tego, czy wystąpią w nich Polacy, czy nie. Dodatkowo obejrzymy wszystkie mecze Polaków w ramach tych imprez (także mecze eliminacyjne). Kibice sportów zimowych będą mogli obejrzeć Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym i całe zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, a także zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet. Zobaczymy także Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce.

Warto zaznaczyć, że z dotychczasowej listy ważnych wydarzeń sportowych nie znika żadna pozycja. Nadal zobaczymy letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie, a także dużo piłki nożnej, m.in. półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej oraz wszelkie inne mecze w ramach tych imprez, w których zagrają Polacy. Dodatkowo zostają mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA.

Na efekty decyzji Komisji Europejskiej przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać

Niestety biurokracja na tym poziomie działa z pewną bezwładnością. W komunikacie KRRiT czytamy, że „Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie dwunastu miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej". Rozporządzenie powinno znaleźć się w Dzienniku Ustaw jeszcze w listopadzie tego roku, a więc od grudnia 2015 roku możemy spodziewać się większej ilości wydarzeń sportowych w telewizji. W sam raz na rozpoczęcie przyszłorocznego sezonu zimowego.

Przy okazji decyzji KE w dziwnej sytuacji znalazł się Eurosport, który kupił prawa na wyłączność do transmisji skoków i biegów narciarskich. Po ogłoszeniu nowej listy ważnych wydarzeń sportowych Eurosport nie będzie mógł pokazać transmisji Pucharu Świata tych dyscyplin na kodowanych kanałach swojej grupy. Do niedawna kibice nie byli z tego faktu zadowoleni, ponieważ TVP kupiło jedynie prawa do pokazania zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich, które odbędą się tylko w Zakopanem i Wiśle. Te zawody sprzedawane są telewizji osobno.

REKLAMA

Po takich roszadach wielu fanów sportu było bardzo niezadowolonych, ale decyzja Komisji Europejskiej powinna ich w pełni zadowolić.

*Grafika główna pochodzi z Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA