REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nowa opaska Samsung Simband nie tylko sprawdzi stan twojego zdrowia, ale rozpozna też twoje kłamstwa!

Podczas dzisiejszej konferencji Samsunga w San Francisco poznaliśmy nową opaskę Samsung Simband, która z pewnością zainteresuje osoby dbające o zdrowie i kondycję. To jednak nie koniec nowości, bo powstał także zupełnie nowy zestaw narzędzi SDK dla deweloperów.

12.11.2014
22:50
Nowa opaska Samsung Simband nie tylko sprawdzi stan twojego zdrowia, ale rozpozna też twoje kłamstwa!
REKLAMA
REKLAMA

Choć rynek urządzeń noszonych ledwo zdążył przejść z fazy niemowlęcej w etap wczesnego dzieciństwa, to Samsung już może pochwalić się całkiem pokaźnym portfolio produktów w grupie wereables. Mamy już urządzenia Galaxy Gear, Gear 2, Gear 2 Neo, Gear S i Gear Fit, jednak wygląda na to, że to dopiero początek.

url

Samsung podczas dzisiejszej konferencji Samsung Developer Conference zaprezentował właśnie zupełnie nowy koncept opaski, który nazwał Simband. Nowa opaska nieprędko znajdzie się w sprzedaży, ale już teraz pokazuje, w jakim kierunku zmierza cały segment urządzeń ubieralnych monitorujących zdrowie. Nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu opaski, ale Samsung ma już gotowy cały szereg czujników biometrycznych, które metodami optycznymi, elektronicznymi i fizycznymi dokładnie zbadają stan swojego „nosiciela”.

Samsung Simband wykracza daleko poza proste mierzenie kroków, czy pulsu użytkownika

Urządzenie potrafi również zbadać procentowy poziom tłuszczu w ciele, ciśnienie krwi, temperaturę skóry, czy reakcję skórno-galwaniczną (GSR). GSR jest szczególnie ciekawym czynnikiem, ponieważ informuje o… przeżywaniu emocji. Ta technologia jest wykorzystywana m.in. w wykrywaczach kłamstw. Za Wikipedią, jest to: „miara zmian oporu elektrycznego skóry zależnego od stopnia jej nawilżenia wywołanego przez zmiany aktywności gruczołów potowych, które kontrolowane są przez układ współczulny”. Brzmi to szalenie ciekawie, a jednocześnie, lekko niebezpiecznie.

img_7992

Samsung do badania tych wszystkich parametrów wykorzystuje szereg nowatorskich czujników, jak np… prosty czujnik EKG (elektrokardiograficzny). Odczyt EKG jest możliwy po dotknięciu zapięcia Simbanda dłonią, na której nie mamy smart-opaski. Tworzy się wtedy zamknięty obwód elektryczny, który biegnie w ciele użytkownika między rękoma, a klatką piersiową.

metrics-580-100

Bardzo ciekawie wygląda kwestia ładowania opaski Simband

Samsung zastosował tu rozwiązanie, które nazwał "shuttle battery". Opaska będzie miała wbudowaną baterię, którą będzie się ładować nie z kabla, a ze specjalnego powerbanku montowanego magnetycznie na pasku opaski. Schemat jest prosty – powerbank w ciągu dnia podpinamy do prądu, a na noc montujemy go na opasce. Dzięki temu rano budzimy się z opaską, w której mamy pełną baterię. Takie rozwiązanie pozwoli zapewnić odczyt parametrów przez całą dobę.

battery-life-580-100

To nie koniec nowości

REKLAMA

Dzisiejszego dnia zadebiutowało także nowe środowisko SDK dla deweloperów, czyli zestaw narzędzi, które wspomagają pracę przy tworzeniu aplikacji na smart-opaski. Nowe SDK nosi nazwę SAMI, co jest skrótem od Samsung Architecture for Multimodal Interactions. Deweloperzy dostaną nowe narzędzia do swoich rąk już dzisiaj. Samsung ma nadzieję, że nowe SDK przyczyni się do powstania dużej liczby aplikacji zdrowotnych i do rozwoju całej zdrowotnej platformy. Zamierzeniem Samsunga jest dostarczenie dużej liczby aplikacji, które potrafią wykorzystać wszystkie czujniki opaski Simband, już podczas jej premiery.

Wszystko to wygląda naprawdę innowacyjnie i ciekaw jestem, jak sprawdzi się w praktyce. Samsung Simband jest tak mocno naszpikowany czujnikami, że miałbym wręcz pewne opory przed korzystaniem z takiej opaski. To trochę przerażające, że urządzenie elektryczne będzie o nas wiedziało tak dużo. Z drugiej strony, może tak właśnie wygląda przyszłość medycyny? "Karta pacjenta" noszona codziennie na nadgarstku w pewnością pomogłaby lekarzom w ich pracy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA