REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nokia nie przestaje zaskakiwać - oto jej pierwszy tablet z Androidem!

Od momentu, kiedy jak na dłoni było widać, że Symbian nie ma już większych szans w pojedynku z iOS czy Androidem, spore grono osób sugerowało, że jedyną drogą do utrzymania się na rynku jest tworzenie urządzeń z systemem Google. Nokia zdecydowała się na to jednak późno - w momencie, kiedy przejęcie przez Microsoft było niemal pewne. Dziś ta część firmy, która nie została sprzedana, postanowiła spróbować jeszcze raz, ale z większym rozmachem. Poznajcie pierwszy tablet Nokii z Androidem.

18.11.2014
10:16
Nokia nie przestaje zaskakiwać – oto jej pierwszy tablet z Androidem!
REKLAMA
297 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

To właśnie to urządzenie znajduje się w tajemniczym pudełku, zaprezentowanym przez fińską firmę w poniedziałek na wszystkich największych portalach społecznościowych. Tablet N1 (nazwę potwierdza chociażby ten adres), wyposażony w procesor Intela oraz Androida Lollipop.

Tablet Nokia N1

nokia tablet 2

Sercem nowego urządzenia, zamkniętego w aluminiowej obudowie mierzącej 200,7 x 138,6 x 6,9 mm i mającego masę 318 gramów, ma być czterordzeniowy, 64-bitowy Intel Atom Z3580 o taktowaniu 2,33 GHz. W ten sposób tablet Nokii staje się nie tylko pierwszym androidowym tabletem w historii tej firmy, ale również pierwszy tabletem z układem Intela i Androidem 5.0. CPU ma wspierać układ graficzny SGX6430 Series 6 oraz 2 GB RAM, co powinno zapewnić bardzo wysoką wydajność.

Tak "napędzane" treści będą wyświetlane na chronionym szkłem Gorilla Glass 3 ekranie IPS LCD o przekątnej 7,85”, proporcjach 4:3 i rozdzielczości 2048x1536 pikseli. Nie odnajdziemy na nim jednak Androida w całkowicie czystej wersji. System ozdobiony będzie bowiem znaną już od pewnego czasu nakładką Nokia Z-Launcher, której wczesne wersje testowe mogli już przetestować na swoich telefonach wszyscy zainteresowani użytkownicy.

Przy okazji prezentacji N1, Nokia zapowiedziała udostępnienie Z Launchera w finalnej wersji dla wszystkich urządzeń z Androidem. Nakładka powinna być dostępna w Google Play w najbliższym czasie.

nokia tablet

Z przodu i z tyłu znalazło się oczywiście miejsce dla kamer. W pierwszym przypadku jest to kamera o rozdzielczości 5 MPX, natomiast główna ma odrobinę wyższą rozdzielczość - 8 MPX. Obydwie powinny pozwolić na rejestrację wideo w rozdzielczości Full HD (1080p).

Na jednej z krawędzi umieszczono po raz pierwszy nowy typ złącza USB - USB Type-C, umożliwiające wsadzenie odpowiedniej wtyczki bez konieczności wielokrotnego obracania i dopasowywania.

nokia tablet

Na pliki użytkownika przeznaczono natomiast 32 GB pamięci eMMC, choć nie jest jeszcze pewne, czy będzie to jedyna oferowana wersja i czy pojawi się możliwość rozszerzenia dostępnej pamięci o karty microSD.

Gdyby tego było mało, za długi czas pracy, oprócz energooszczędnego procesora, ma odpowiadać akumulator o pojemności 5300 mAh. Nie wiadomo jeszcze jak dokładnie jego wyniki szacuje producent.

REKLAMA

Tablet, dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych - aluminium lub "Lava Gray" - wyceniony został na 250 dol. Według informacji podanych przez serwis TechCrunch, pierwszym rynkiem, na którym zadebiutuje Nokia N1, będą Chiny, gdzie sprzęt trafi pod koniec lutego przyszłego roku. Następna w kolejce będzie Rosja i "wybrane rynki europejskie".

Na razie trudno jest powiedzieć cokolwiek innego niż... wow!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA