REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Zobacz fenomenalną instalację świetlną upamiętniającą zburzenie Muru Berlińskiego

Równo 25 lat temu, w nocy z 9. na 10. listopada 1989 roku, runął Mur Berliński. Aby upamiętnić zburzenie tego symbolu zimnej wojny, w Berlinie powstała nieprawdopodobna instalacja świetlna. 8000 świecących balonów w spektakularny i symboliczny sposób na dwa dni odtworzy granicę między NRD a RFN.

08.11.2014
20:48
Zobacz fenomenalną instalację świetlną upamiętniającą zburzenie Muru Berlińskiego
REKLAMA
155 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

W miejscu gdzie stał kiedyś Mur Berliński pojawiła się właśnie instalacja świetlna składająca się z 8000 świecących balonów. Każdy z balonów ma 24 cale średnicy i jest wyposażony w LED-owe źródło światła. „Mur” utworzony przez balony ma 3,3 m wysokości i rozciąga się na długość 16 km. Ogrom tego przedsięwzięcia najlepiej pokazuje widok z lotu ptaka.

mur berlinski balony 0

Instalacja nosi nazwę „Lichtgrenze”, co oznacza po prostu „granicę ze światła”. Autorami instalacji są bracia Christopher i Marc Bauder. Pomysł na taką instalację pierwotnie pojawił się przeszło siedem lat temu i miał rozświetlić Berlin w dwudziestą rocznicę zburzenia Muru. Niestety biurokracja i skala przedsięwzięcia pokonały artystów. Tym razem jednak wszystko się udało.

Instalacja rozświetla Berlin przez dwie noce, od 7 do 9 listopada. W niedzielę wieczorem nastąpi punkt kulminacyjny, w którym weźmie udział 8000 wolontariuszy. Każdy z nich uwolni jeden balon, by wszystkie, jeden po drugim, poszybowały ku niebu. Wszystkie balony zostały wykonane z naturalnego, biodegradowalnego kauczuku, który całkowicie się rozłoży po upływie 8 miesięcy. Stelaże wykonane są z włókna węglowego, a utrzymują je w pionie małe zbiorniki wody obciążające spód konstrukcji.

mur berlinski balony 3
mur berlinski balony 4
mur berlinski balony 5
REKLAMA
mur berlinski balony 6

Ten weekend dla mieszkańców Berlina być może jest nieco uciążliwy, bo trasa balonów biegnie dokładnie po granicach muru Brlińskiego. To oznacza, że bez skrupułów przecina ulice, alejki, parki, etc. Jednak niedzielny finał akcji z pewnością wynagrodzi te małe utrudnienia.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA