REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Korzystasz z Windowsa Vista, 7, 8 lub 8.1? Jak najszybciej zainstaluj łatkę bezpieczeństwa

Według danych Microsoftu, ze stworzonego przez niego systemu operacyjnego korzysta codziennie ponad 1,5 mld osób. Dziś w nocy okazało się, że spora część z nich jest poważnie zagrożona. Wszystko to przez lukę w bezpieczeństwie w większości wersji Windowsa.

12.11.2014
12:33
Korzystasz z Windowsa Vista, 7, 8 lub 8.1? Jak najszybciej zainstaluj łatkę bezpieczeństwa
REKLAMA
REKLAMA

Problem, na temat którego informacje Microsoft oficjalnie opublikował w swojej bazie danych, a który niedługo potem został opisany m.in. przez serwis The Next Web, dotyczy przy tym nie tylko pojedynczych wydań Windowsa, a praktycznie wszystkich od Windows Server 2003 do najnowszych odsłon.

Zagrożony jest więc WS 2003, Windows Vista i Windows Server 2008, Windows 7 i Windows Server 2008 R2, Windows 8 i Windows Server 2012, Windows 8.1 i Windows Server 2012 R2 oraz Windows RT. Co ciekawe, nie wspomniano ani słowem o Windowsie XP, na którym oparty jest Windows Server 2003. Nie jest więc pewne, czy Microsoft zdecyduje się na wydanie kolejnej łatki dla tego, niewspieranego już przecież, systemu operacyjnego, jednak niektórzy sugerują, że tak właśnie się stanie.

A problem, chociażby ze względu na skalę, jest niesamowicie poważny.

Zgodnie z oficjalną dokumentacją, dzięki luce w Microsoft Secure Channel (Schannel), możliwe jest takie przygotowanie pakietu, aby atakujący zyskał możliwość zdalnego wykonywania kodu na naszej maszynie. Dodatkowo, nie ma żadnej możliwości, aby tymczasowo zabezpieczyć nasz komputer.

microsoft windows 7

Jednocześnie Microsoft określił problem jako "krytyczny" (choć zapewnia, że jeszcze nikt z niego nie skorzystał), a serwis Niebezpiecznik.pl informuje, że w sieci trwa już skanowanie komputerów podatnych na atak opisany przez MS.

Jednocześnie Niebezpiecznik.pl sugeruje, że zagrożeni atakiem są użytkownicy zarówno wydań serwerowych, jak i konsumenckich, o ile korzystają z odpowiedniego dodatkowego oprogramowania. Jedynym rozwiązaniem są więc odpowiednie łatki i to zainstalowane jak najszybciej.

Te na szczęście udostępnione zostały natychmiast po ujawnieniu błędu i dostępne są dla wszystkich użytkowników niezabezpieczonych systemów za pośrednictwem usługi Windows Update lub dedykowanych stron internetowych.

REKLAMA

Tym razem warto więc nie odrzucać instalacji aktualizacji z WU czy odkładać ich na później. Tym bardziej, że to nie jedyna istotna aktualizacja, którą udostępnił ostatnio Microsoft.

* Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA