REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Masz tablet z Windowsem i nie wiesz, jakie aplikacje zainstalować? Podpowiadamy

Często słyszy się, że osoby, które kupiły tablet lub dotykowy komputer z Windowsem 8, nie chcą korzystać z jego trybu kafelkowego. Najczęstszą przyczyną tego jest brak wiedzy na temat aplikacji, które zostały z myślą o nim stworzone. Dlatego postanowiliśmy przedstawić 20 ciekawych programów, które powinny zainstalować osoby, które właśnie zaopatrzyły się w tablet z systemem Windows.

05.11.2014
16:40
Masz tablet z Windowsem i nie wiesz, jakie aplikacje zainstalować? Podpowiadamy
REKLAMA
REKLAMA

Od premiery Windows 8 minęły już dwa lata. W tym czasie kafelkowy system znacznie ewoluował. Dodatkowo nadchodząca premiera Windowsa 10 najprawdopodobniej sprawi, że do nowych systemów Microsoftu przekonają się również ci, którzy do tej pory byli ślepo zapatrzeni w 5-letniego Windowsa 7. Zarówno osoby, którzy niebawem rozpoczynają swoją przygodę z kafelkowym systemem, jak też osobom używającym go od dawna, chcieliśmy pokazać 20 aplikacji, o które warto wzbogacić system zaraz po jego instalacji.

Skype

Skype jest to jeden z flagowych produktów Microsoftu, który docelowo ma stać się integralnym elementem systemu Windows. Jak na razie trzeba go jednak samodzielnie pobrać ze sklepu Windows Store i zainstalować. Co prawda jest on dostępny również w wersji klasycznej, jednak w naszej ocenie obecnie lepiej działa jest wersja kafelkowa. Niezaprzeczalną zaletą tego programu jest bardzo ładny interfejs oraz  łatwa obsługa. Skype można przypiąć do dowolnej bocznej krawędzi ekranu, by zamienić rozbudowane okno aplikacji w belkę z czatem. Jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możliwa jest jednoczesna praca i prowadzenie dyskusji bez irytującego przełączania się między oknami programów.

OneNote

Ten notatnik wchodzący w skład pakietu Office jest świetnym narzędziem do zapisywania krótkich informacji, takich jak swobodne myśli, nazwy godnych przeczytania książek czy listy zakupów. Wszystkie notatki oczywiście da się grupować, by nie pogubić się w ich gąszczu. Notatka może składać się nie tylko z tekstu. Możliwe jest wzbogacenie jej o tabelę, listę, rysunek lub zdjęcie z kamery. Aplikacja jest też dostępna na Windows Phone, Android oraz iOS, przez co odczytywanie i zapisywanie notatek będzie możliwe nie tylko w domu, ale w każdym miejscu, w którym będziemy mieć nasz tablet lub smartfon.

Xbox SmartGlass

Każdy gracz konsolowy wie, że połączenie pada i dużego ekranu nie zawsze idealnie sprawdza się podczas grania O ile trudno narzekać na taki komplet podczas przemierzania świata gry głównym bohaterem naszej cyfrowej przygody, to łatwo byłoby znaleźć narzędzie lepiej nadające się do zarządzania ekwipunkiem oraz komunikacji z innymi graczami. Narzędziem takim może być praktycznie każde urządzenie z aplikacją Xbox Smartglass.

Program ten jest dostępny również na tabletach i laptopach z systemem Windows 8. Jeśli działająca na Xboksie gra lub program obsługuje jego funkcje, to na urządzeniu wyświetli się dodatkowy ekran ułatwiający rozgrywkę. Jeśli nie posiadacie żadnego sprzętu z Windowsem 8, a chcecie skorzystać z tej aplikacji, i tak możecie to zrobić. Jest ona bowiem dostępna na każdej liczącej się na rynku platformie, w tym na Androidzie oraz iOS.

Zdrowie i Fitness

Aplikacja ta, jak sama nazwa wskazuje, służy do dbania o nasze zdrowie oraz kondycję. Ma kilka modułów, których wspólne wykorzystanie znacznie pomaga w dbaniu o zachowanie diety, sylwetki oraz stanu zdrowia. Zastosowano tu funkcję wykrywania dolegających nam chorób po wpisaniu objawów, zapoznania się z budową ludzkiego ciała, a także umożliwiające dobranie optymalnego planu treningowego.

Na największe uznanie zasługuje jednak narzędzie, które umożliwia łatwe sprawdzenie kaloryczności spożywanych produktów. W bazie programu znalazło 100 000 produktów, które możemy znaleźć w sklepach. Dlatego czasami wystarczy wpisać nazwę firmy, która wyprodukowała spożywany przez nas produkt, a następnie z listy wybrać, co konkretnie zjedliśmy. Po wprowadzeniu do progamu jadłospisu wyświetlana jest nie tylko liczba spożytych kalorii, ale również węglowodanów, białek i tłuszczy, co znacznie pomaga w ocenie prawidłowości aktualnej diety.

Gym Guide

Gym Guide to idealny kompan każdej osoby, która chce zadbać o swoje ciało. Sposób działania tej aplikacji jest bardzo prosty. Od razu po uruchomieniu programu wyświetlana jest sylwetka ludzkiego ciała, na której widać nazwy poszczególnych parti mięśni. Po kliknięciu w dowolną wyświetlona zostanie strona z bardzo długą listą ćwiczeń dotyczących działających właśnie na nią.

Każde ćwiczenie jest wyposażone w wyczerpujący opis w języku angielskim. Nie oznacza to jednak, że osoby kiepsko posługujące się językiem Shakespeare’a nie będą mogły korzystać z tego programu. Ćwiczenia opisane są bowiem nie tylko za pomocą tekstu, ale również filmów instruujących dokładnie, jak je wykonywać.

Przepisy

Książki kucharskie są bardzo przydatne, ale mają też liczne wady. Są wyjątkowo ciężkie, zajmują dużo miejsca, a zawarte w nich pomysły potrafią się szybko znudzić. Dlatego jej przestarzałą, analogową wersję warto zastąpić tabletem lub komputerem z odpowiednią aplikacją. W sklepie Windows można znaleźć wiele programów pomagających w przyrządzeniu posiłków. Jednak wiele z nich jest niedopracowanych lub niedostępnych w języku polskim.

Osoby szukające najlepszej książki kucharskiej powinny poważnie zastanowić się nad instalacją programu Przepisy.pl. Cechuje się ona bardzo czytelnym interfejsem w języku polskim i dużym wyborem przepisów. Jedynym minusem tego programu jest to, że została ona napisana przez znanego producenta przypraw. Z tego powodu w przepisach znajdują się reklamy jego produktów.

Tile Time

Windows 8 jest systemem bardzo ładnym, ale brakuje w nim między innymi kafelka stale wyświetlającego aktualną godzinę. Element taki można stworzyć za pośrednictwem opisywanej tu aplikacji. Tile Time pozwala na umieścić zegarek na różnych rozmiarach kafelków, w sposób cyfrowy lub analogowy. Jeśli ktoś potrzebuje więcej informacji, może do zegara dodać również datę i dzień tygodnia.

Jeden z najprostszych i najbardziej użytecznych programów w sklepie Windows. Docenią go zwłaszcza posiadacze urządzeń dotykowych, którzy na klasycznym pulpicie spędzają stosunkowo mało czasu.

500px

Jeśli lubisz oglądać ładne i ciekawe zdjęcia, to 500px jest programem właśnie dla Ciebie. Usługa ta daje uzytkownikom dostęp do ogromnej liczby fotografii, które można komentować, lubić oraz dodawać do listy ulubionych. Tak naprawdę jest to swego rodzaju portal społecznościowy dla artystów i fotografów.

Jeżeli nie tylko przeglądacie, ale też tworzycie zdjęcia, będziecie mogli je umieścić, a następnie otrzymywać na bieżąco informacje o aktywnościach z nimi związanych. Program ma funkcję obserwowania ulubionych osób, dzięki czemu można oglądać ich prace krótką chwilę po udostępnieniu

Adobe Photoshop Express

Jeśli potrzebujemy narzędzia, które będzie mogło posłużyć nam do obróbki zdjęć, bardzo dobrym programem jest… Photoshop. Tak, Adobe postanowiło stworzyć dotykową wersję swojego oprogramowania specjalnie z myślą o systemach Windows 8 oraz Windows RT. Co więcej, jest to narzędzie darmowe. Oczywiście osoby liczące na możliwości pełnego Photoshopa rozczarują się, ale mimo to jest to jedna z najciekawszych kafelkowych aplikacji do retuszu zdjęć.

Oprócz klasycznej już funkcji dodawania do zdjęć filtrów pojawiły się tu też nieco bardziej zaawansowane funkcje pozwalające na kontrolę kontrastu, balansu bieli, natężenia kolorów, ekspozycji, cieni i wielu innych parametrów. Osobom leniwym spodoba się funkcja automatycznego poprawiania zdjęcia. Oczywiście po wszystkim możliwe jest zapisanie zdjęcia lub natychmiastowe umieszczenie go na Facebooku i pochwalenie się nim swoim znajomym.

Shazam

Aplikację tę najłatwiej jest określić jako identyfikator muzyki. Umożliwia ona poznanie tytułu danej piosenki na podstawie jej odsłuchu. By skorzystać z tej funkcji, wystarczy uruchomić Shazam i zbliżyć mikrofon do miejsca, z którego wydobywany jest dźwięk. Program poza rozpoznaniem utworu może wyświetlić również jego tekst oraz umożliwić jego kupienie. Oprócz tego w aplikacji można znaleźć biografie artystów oraz recenzje interesujących użytkownika albumów.

Shazam jest zintegrowany z serwisem YouTube, dzięki czemu pozwala też na oglądanie teledysków oraz koncertów.

Muzyka (Xbox Music)

Dawno temu Microsoft dysponował bardzo dobrym odtwarzaczem MP3 o nazwie Zune. Nazwę tę nosił zarówno sprzęt, jak też program odtwarzający muzykę. Ostatecznie jednak marka Zune nie przyjęła się na rynku, a Microsoft zupełnie przeprojektował program i nazwał go Xbox Muzyka. Umożliwia on słuchanie plików znajdujących się na dysku, łączenie ich w playlisty, a także strumieniowanie muzyki z sieci oraz kupowanie jej we wbudowanym sklepie. Oprócz tego w programie znajduje się mnóstwo fotografii oraz biografii artystów. Dzięki temu można za jej pomocą nie tylko słuchać muzyki, ale też zdobywać nowe informacje na jej temat.

MSN Sports

Program ten jest po prostu agregatem wiadomości ze świata sportu. Miłośnik niemal każdej popularnej dyscypliny znajdzie tu wyniki meczów, planowane rozgrywki, harmonogramy ligowe, tabele oraz szczegółowe statystyki drużyn i konkretnych zawodników. Gdyby tego było mało, MSN Sport ma wbudowane odnośniki do najpopularniejszych na świecie witryn sportowych.

Oprócz tego aplikacja cechuje się bardzo łatwym w obsłudze interfejsem, z którym poradzi sobie nie tylko fan szachów, a nawet bokser, który ewidentnie przyjął za dużo ciosów na twarz.

Facebook

Tego portalu społecznościowego nie trzeba przedstawiać absolutnie nikomu. Co prawda najwięcej osób korzysta z jego wersji przeglądarkowej, ale zdecydowanie warto dać też szansę aplikacji stworzonej z myślą o systemie Windows 8. Program na pierwszy rzut oka wygląda niemal identycznie jak strona internetowa serwisu, ale tak naprawdę jest o wiele wygodniejszy. Najciekawsza funkcja tego programu to możliwość używania go jak komunikatora.

By to zrobić, wystarczy wejść w ekran wiadomości i umieścić aplikację z boku ekranu. W ten sposób otrzyma się ciekawą alternatywę dla Facebook Messengera dla Windows, którego firma Marka Zuckerberga przestała wspierać kilka miesięcy temu.

RainbowDrive

Pomimo że każdy użytkownik systemów Windows ma fabrycznie zainstalowaną aplikację OneDrive, to możliwe jest, że wcześniej korzystał z innych chmur i nie chce się z nimi rozstawać. Wówczas powinien zainstalować aplikację RainbowDrive, która umożliwia wspólne zarządzanie dyskami w usługach Dropbox, Google Drive, OneDrive, Box oraz BaiduYun. Dzięki temu można używać ich niczym jednej usługi.

Dodatkowo każda z wymienionych chmur ma wersję darmową, która umożliwia korzystanie z ograniczonej ilości miejsca bez opłat. Łącząc ich możliwości można stworzyć sobie darmowy, wirtualny dysk o naprawdę dużej pojemności.

Wikipedia

Pomimo że powszechnie wiadomo, że Wikipedia nie jest najbardziej pewnym źródłem wiedzy, to i tak korzysta z niej praktycznie każdy. Przystępny język, ogromna liczba haseł, szybkie reagowanie na zmiany - to wszystko sprawia, że użytkownicy chcą używać największej internetowej encyklopedii. Doczekała się ona swojej aplikacji na systemy Windows, która cechuje się bardzo prostym interfejsem.

Z jednej strony można pokusić się o stwierdzenie, że wygląda wręcz zbyt prosto i brzydko, ale dzięki temu mamy pewność, że nikt nie będzie miał najmniejszych problemów z jej obsługą. Polecamy wszystkim uczniom. Studentom potrzebującym specjalistycznej wiedzy już trochę mniej.

ipla

Kafelkowy interfejs nowych systemów Windows doskonale nadaje się do programów pozwalająych na konsumpcję treści. Wie to każdy posiadacz konsoli Xbox, zauważyli to też właściciele serwisu streamingowego ipla. Dlatego stworzyli bardzo dobrą aplikację, za pomocą której można zyskać dostęp do seriali i programów, głównie tworzonych przez Polsat. Materiały te dostępne są bezpłatnie. Jeżeli jednak zależy nam na oglądaniu zagranicznych filmów i seriali, konieczne będzie uiszczenie opłaty. Polecamy tę aplikację zwłaszcza osobom, które pozbyły się telewizora, ale pozostał im głód oglądania telewizji.

Player

Kolejną aplikacją służącą do strumieniowania treści wideo jest Player.pl tworzony przez TVN. Program ten cechuje się brzydszym i mniej intuicyjnym interfejsem niż ipla, ale mimo to jest wyjatkowo użyteczny. Wszystko dlatego, że można tu znaleźć wiele ciekawych materiałów wideo. Tak jak w przypadku ipli, można tu znaleźć przede wszystkim polskie seriale i programy, tym razem wyprodukowane przez TVN.

Wybór dodatkowych treści jest tu mniejszy niż na innych serwisach wideo na żądanie, ale osoby stroniące od jakichkolwiek opłat lub używające kilku tego typu programów w ogóle tego nie odczują.

Microsoft Project Siena

Program ten powinien spodobać się przede wszystkim osobom, które nie potrafią programować, ale mimo to chcą stworzyć swoją własną aplikację na system Windows 8. Project Siena jest to po prostu kreator, który prowadzi użytkownika za rękę i za pomocą materiałów wideo pokazuje, jak stworzyć własny program. Jest to ciekawe narzędzie przede wszystkim dla osób, które chcą lepiej poznać świat Windows 8 i stać się nie tylko jego użytkownikami, ale również twórcami.

Stworzoną aplikację można używać samemu, udostępnić znajomym lub podzielić się nią z całym światem.

MSN Podróze

Zarówno częstym, jak też okazjonalnym podróżnikom powinien spodobać się program MSNPodróże. Można w nim znaleźć informacje na temat połączeń lotniczych, hoteli, restauracji, zabytków i wszystkiego, co dotyczy wyjazdów. Aplikacja ta pozwoli na zaplanowanie podróży i spędzenie jej w ciekawy sposób. MSN Podróże jest najbardziej użyteczne, gdy zostanie zainstalowane nie tylko na komputerze lub tablecie, ale też na smartfonie z systemem Windows Phone. Wówczas dane między urządzeniami będą synchronizowane, a oba sprzęty będą mogły pełnić funkcję cyfrowych, w dodatku absolutnie darmowych, przewodników.

Bing Translator

Jest to stworzony przez Microsoft tłumacz, który potrafi przełożyć na inny język nie tylko tekst, ale również dźwięk i obraz. By skorzystać z ostatniego trybu, należy najechać aparatem na tekst, a program wyłowi go z zarejestrowanego obrazu i przetłumaczy. Bardzo dużą zaletą programu jest możliwość pracy w trybie Offline. Dzięki temu możliwe będzie używanie go również za granicą bez konieczności wykupowania pakietu danych.

REKLAMA

Bing Translator to niezbędny program dla osób, które często wyjeżdżają za granicę, zwłaszcza do miejsc bardziej egzotycznych niż USA i kraje należące do Unii Europejskiej.

A wy, z czego korzystacie na swoim tablecie?

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA