REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nareszcie! JakDojade na iOS z aktualizacją, ale... czekamy na więcej

Użytkowników telefonów Apple korzystających z komunikacji miejskiej spotkała dzisiaj miła niespodzianka. Twórcy aplikacji JakDojade udostępnili wreszcie nową wersję aplikacji o odświeżonym wyglądzie. Twórcy nieco zrehabilitowali się po tym, jak program nie dostał wizualnego uaktualnienia po premierze iOS 7 rok temu. Szkoda tylko, że posiadacze iPhone’a 6 i iPhone’a 6 Plus i tak muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość.

03.11.2014
21:08
Nareszcie! JakDojade na iOS z aktualizacją
REKLAMA
REKLAMA

JakDojade.pl to serwis internetowy nazywany nawigatorem miejskim. Usługa online oraz towarzyszące jej aplikacje mobilne pozwalają wyszukiwać połączenia komunikacji miejskiej pomiędzy przystankami, adresami lub punktami orientacyjnymi. Program wyróżnia bardzo sprawnie aktualizowana baza danych i bardzo dobre algorytmy.

Z tego powodu z JakDojade korzystam od kiedy pamiętam.

jakdojade 1

Nie wspominam z rozrzewnieniem czasów sprzed rewolucji smartfonowej. Aplikacje takie jak właśnie JakDojade są idealnym przykładem tego, jak te małe komputerki siedzące w kieszeni użytkownika potrafią ułatwić życie. Usługi tego typu to idealne rozwiązanie dla np. studentów przyjeżdżających do nowego miasta, turystów oraz… samych mieszkańców.

Z serwisu korzystam często za pośrednictwem strony internetowej przed samym wyjściem, a potem polegam na aplikacji przemieszczając się z punktu A do B. Chociaż w Warszawie mieszkam od dwóch dekad to i tak przy stale zmieniających się rozkładach pomoc w formie aplikacji nawigującej na miejsce przeznaczenia jest nieoceniona. Wielokrotnie jadąc “z pamięci” tylko nadłożyłbym drogi.

Usługa działa zresztą nie tylko w Warszawie, ale też w wielu innych polskich miastach i korzystałem z tej aplikacji odwiedzając inne regiony kraju.

jakdojade 5

Jedna rzecz w tym wszystkim nie mogła mi dać spokoju i miałem do twórców żal. Usługa nie ma konkurencji na iOS, ale do dzisiaj wyglądała po prostu przestarzale. Aplikacja zatrzymała się w czasie pod względem wyglądu 2 lata temu i nie doczekała się nigdy aktualizacji zmieniającej interfejs na spójny z iOS 7.

Po premierze iPhone’a 6 okazało się ponadto, że aplikacja nie tylko wygląda jak z poprzedniej epoki i nie obsługuje np. gestu cofania przez przeciągnięcie palca od lewej krawędzi, ale też nie jest dostosowana do wyższej rozdzielczości nowego telefonu Apple. Miałem obawy, że tak już zostanie.

Na szczęście twórcy (przynajmniej częściowo) rozwiązali problemy z aplikacją.

jakdojade 4

Nowa wersja jest znacznie bardziej schludna, interfejs jest inaczej ułożony, ale całość działa sprawnie i szybko. Jeszcze będę musiał się przyzwyczaić do nowego wyglądu, ale już teraz mi się podoba. Dużym plusem jest synchronizacja aplikacji przez iCloud, dzięki czemu po odtworzeniu chmurowego archiwum na nowym telefonie użytkownik odzyska swoje ustawienia.

Szkoda tylko, że nadal nie ma wymiany danych o np. ostatnio wyszukiwanych przystankach pomiędzy wersją mobilną i przeglądarkową (chociaż od kiedy pamiętam w aplikacji i na www jest opcja logowania się na swoje konto). Liczę na to, że pojawi się to w przyszłości. Marzeniem byłaby synchronizacja przez Continuity, ale staram się nie robić sobie zbyt dużych nadziei.

JakDojade ma jednak nowego konkurenta.

jakdojade 3

Ciekaw jestem dalszej przyszłości JakDojade. Twórcy aplikacji wypuścili jednak aktualizację w idealnym czasie. Pojawiło się w końcu kilka dni temu Google Transit działające w stolicy Polski, które może być solidną konkurencją dla lokalnej usługi.

Co prawda Google Maps na iOS też nie są dostosowane do rozdzielczości nowego iPhone’a, ale jestem przekonany, że gigant z Mountain View prędzej czy później wypuści aktualizację. Wiele osób może zrezygnować z dedykowanego narzędzia, jeśli i tak zastąpi Mapami Google rozwiązanie od producenta.

Twórcy JakDojade na szczęście chcą pracować dalej

jakdojade 2

Nowa wersja aplikacji powstawała przez ostatnie 9 miesięcy i prace trwały znacznie dłużej, niż twórcy początkowo zakładali. Przyznają, że byli pod presją użytkowników, których system naliczył 200 tys. Nic w tym dziwnego dziwnego, ponieważ część posiadaczy iPhone’ów za JakDojade zapłaciła. Aplikacja została gruntowanie przeprojektowana i na pierwszy rzut oka nie powiela błędów poprzedniej wersji z końcówki 2013 roku.

JakDojade na iPhone’a można pobrać ze sklepu App Store. Aplikacja jest płatna (4 dol.), ale to jeden z tych programów, przy których nie ma co zastanawiać się nad zakupem, jeśli użytkownik korzysta z komunikacji miejskiej częściej, niż kilka razy do roku. Dostępna jest co prawda bezpłatna wersja JakDojade Lite, ale ma nieco ograniczeń. Można w niej wykupić jednak subskrypcję Premium (1 dol. za pół roku).

Pytania do źródła

jakdojade 6

Po aktualizacji aplikacji spotkał mnie niestety mały zawód. Liczyłem na to, że nowa wersja w półtora miesiąca od premiery iPhone’a 6 będzie już dostosowana do nietypowej rozdzielczości najnowszego telefonu Apple. Tak się niestety nie stało. Postanowiłem zadać więc kilka pytań twórcom aplikacji na temat przyszłości JakDojade. Dowiedziałem się między innymi, że jestem w 1,5 proc. użytkowników usługi, ale moje oczekiwania może uda się spełnić nawet jeszcze w tym roku.

Piotr Grabiec, Spider’s Web: Ucieszyła mnie niezmiernie aktualizacja JakDojade na iOS, ponieważ jestem użytkownikiem Waszej aplikacji oraz telefonu Apple. Niestety, po aktualizacji okazało się, że nowa wersja nie wspiera rozdzielczości nowego iPhone’a 6. Pytanie moje więc brzmi, czy i kiedy JakDojade w wersji 2.0 zostanie wzbogacone o obsługę nowych rozdzielczości?

Artur Szychta, jakdojade.pl / city-nav.com: Prace nad nowymi iPhonami już nawet ruszyły, nie chcieliśmy już jednak bardziej przekładać premiery z tego powodu (stanowią one obecnie poniżej 1,5% urządzeń naszych użytkowników).

Pytanie wydaje się zasadne, ponieważ nowe iPhone’y są w sprzedaży w Polsce od końca minionego miesiąca. Mam też nadzieję, że nie trzeba będzie czekać tak długo jak od ostatniej aktualizacji do nowego wyglądu iOS 7/8.

Trudno mi oszacować ile potrwa dostosowanie i wydanie, mam nadzieje jednak że uda się jeszcze w tym roku. W planie poza tym są jeszcze dwie duże nowe funkcjonalności i szybkie wydanie wersji poprawkowej (po zebranych dzisiaj zgłoszeniach) a czas jest ograniczony :).

Widziałem też wsparcie dla archiwum iCloud, to bardzo dobra wiadomość - pytanie za to dodatkowe, czy przewidujecie w przyszłości synchronizację np. ostatnio wyszukiwanych przystanków pomiędzy wersją mobilną na iOS, Androida oraz wersją przeglądarkową usługi?

Co do synchronizacji - tak, jest to w planach, ale raczej na przyszły rok. Tu jednym z problemów jest kwestia kont i logowania. Jednocześnie musi być to proste i bezpieczne rozwiązanie, żeby miało szansę zdobyć popularność.

REKLAMA

Trzymam więc za słowo i oczekuję kolejnej aktualizacji!

*Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA