REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Drukujesz zdjęcia? Teraz to może działać również w drugą stronę...

Drukujesz cyfrowe zdjęcia na papierze? Jesteś wyjątkiem, co potwierdza nowa aplikacja Heirloom. Jest to mobilny skaner analogowych zdjęć, dzięki któremu szybko i łatwo przeniesiesz analogową kolekcję zdjęć do pamięci smartfona i komputera.

22.11.2014
10:53
Drukujesz zdjęcia? Teraz to może działać również w drugą stronę…
REKLAMA
REKLAMA

Zdjęcia na papierze mają swój niezaprzeczalny charakter. Mają też niestety swoje wady. Papier (nawet ten fotograficzny) nie zawsze dobrze znosi próbę czasu. Zdjęcia żółkną, blakną i po prostu niszczeją. W przypadku wydruków cyfrowych nie jest to problemem, bo plik z komputera można wydrukować ponownie.

iOS_Capture

Są jednak zdjęcia wyjątkowo ważne. Zdjęcia z dzieciństwa, pamiątkowe fotografie z lat młodości dziadków, czy stary album zdjęć znaleziony na strychu – każdy z nas na pewno ma kilka takich perełek. Te zdjęcie z reguły są jedynymi istniejącymi kopiami, bo negatywy zdążyły się już dawno zgubić.

Właśnie z myślą o takich zdjęciach powstała aplikacja Heirloom

Heirloom to nowa aplikacja mobilna do cyfryzacji starych zdjęć. Wystarczy smartfon z Androidem lub iOS, by „zeskanować” stare fotografie. Aplikacja jest tak prosta w użyciu, jak to tylko możliwe – wystarczy ją otworzyć, zrobić zdjęcie papierowemu zdjęciu, a aplikacja zajmie się resztą. Czym Heirloom różni się od zwykłej aplikacji aparatu? Aplikacja sama przycina zdjęcie i robi korekty perspektywy. Przy okazji nie ingeruje w kolory zdjęcia.

Dlaczego nie użyć zwykłego skanera? Według twórców aplikacji, osiągnęliśmy już punkt, w którym aparaty smartfonów dają lepsze rezultaty od przeciętnego domowego skanera. A dodatkowo są przecież łatwiejsze i szybsze w użyciu.

Sama koncepcja skanowania smartfonem oczywiście nie jest nowa. Mamy już kilka bardzo dobrych aplikacji do skanowania dokumentów. Appki same potrafią dostosować krawędzie dokumentu i same dostosowują kontrast, by uzyskać czarne litery na białym tle. Niektóre aplikacje zawierają także moduł OCR do przetwarzania zdjęć na tekst.

heirloom

Tego typu aplikacje są nastawione głównie na przetwarzanie dokumentów i są zoptymalizowane do wyciągania jak największych kontrastów. Jest więc miejsce dla mobilnych „skanerów” stworzonych z myślą o fotografiach.

Heirloom dodatkowo ma pewne cechy… społecznościowe. Bo jakżeby inaczej we współczesnym świecie.

Heirloom_features_04
REKLAMA

Zdjęcia zeskanowane Heirloom mogą być przesyłane w pełnej rozdzielczości na specjalną chmurę Heirloom.net. Z jednej strony ma to sens, bo dzięki temu dane nie przepadną, a przecież taki jest cel skanowania zdjęć. Z drugiej strony, jak zwykle w takich przypadkach, powstają obawy o prywatność i bezpieczeństwo zdjęć. Fotografiami można się podzielić także w sieciach społecznościowych.

Aplikacja Heirloom jest dostępna za darmo na systemy Android i iOS.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA