REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Miliard już nie jest cool dla Apple. Bilion jest

- Milion? To nie jest cool. Wiesz, co jest cool? Miliard dolarów - mówił Sean Parker Markowi Zuckerbergowi w filmie „Social Network”. Można powoli weryfikować ten bon-mot - miliard dolarów już nie jest cool, przynajmniej dla Apple’a, który ma realną szansę zostać pierwszą publiczną firmą w historii ludzkości wartą… bilion dolarów.

26.11.2014
11:59
Miliard już nie jest cool dla Apple. Bilion jest
REKLAMA
144 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Wczoraj giełdowa kapitalizacja Apple, czyli wartość wszystkich akcji firmy w publicznym obiegu przekroczyła wartość 700 mld dol. Po raz pierwszy w historii - dodajmy. To zdecydowanie najwięcej ze wszystkich spółek notowanych na giełdach świata. Ba, Apple bije drugi na liście - największy koncern paliwowy Exxon Mobile Corp. - o prawie 300 mld dol. Apple jest też o prawie połowę wyżej wyceniany niż Microsoft (391 mld dol.).

To wręcz niewyobrażalne jak potężny jest dziś Apple. Trudno w to uwierzyć, że sam biznes iPhone’a jest więcej warty niż Microsoft - firma obecna w prawie każdym domu, który ma komputer osobisty.

Roczne przychody Apple’a są wyższe niż Google’a, Amazonu i Facebooka razem wziętych!

apple inc iphone gielda wartosc finanse

Takie ciekawostki związane z potęgą finansową Apple’a można zresztą mnożyć.

Apple jet dziś większy niż wartość wszystkich akcji amerykańskich spółek w 1977 r. Nie trzeba zresztą uciekać się aż do tak zamierzchłych czasów - Apple jest dziś wyceniany wyżej niż cały rosyjski rynek akcji.

Gdyby Apple był państwem, byłby 27 największą gospodarką świata, gdzieś pomiędzy Belgią a Wenezuelą. Ba, przychody firmy Tima Cooka zaledwie jednego kwartału (42 mld dol.) to więcej niż cała gospodarka Turkmenistanu.

Apple ma dziś ok 155 mld w płynnych aktywach, czyli głównie w gotówce. Gdyby Apple zechciał rozdać majątek wśród wszystkich Amerykanów (ok 316 mln osób), to każdy z nich dostałby 490 dol.!

REKLAMA

W tempie, w jakim wartość Apple rośnie od kwietnia, gdy firma ogłosiła program skupu własnych akcji, wartość biliona może zostać przekroczona w I kwartale 2015 r. Jeśli tak się stanie, Apple będzie pierwszym podmiotem w historii ludzkości, któremu się to uda.

*Zdjęcia pochodzą z Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA