1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Raspberry Pi jest dla Ciebie za słabe? Zainteresuj się platformą Gizmo 2

Lokowanie produktu

AMD ogłosiło właśnie, że układ AMD Embedded Serii G będzie sercem platformy deweloperskiej Gizmo 2. Została ona opracowana przez GizmoSphere, czyli społeczną organizację non-profit skupioną na rozwijaniu systemów deweloperskich dla elektroników.

14.11.2014
7:59
Raspberry Pi jest dla Ciebie za słabe? Zainteresuj się platformą Gizmo 2

Gizmo 2 spodoba się przede wszystkim programistom systemów wbudowanych oraz zaawansowanym  entuzjastom elektroniki DIY („Do it yourself”, tj. „Zrób to sam”). Możliwe jest zastosowanie jej w wielu projektach bazujących na systemach Linux i Windows. Płyta Gizmo 2 została wyposażona w dwurdzeniowy procesor AMD GX-210HA o taktowaniu 1 GHz, zintegrowany układ graficzny Radeon HD 8210E o taktowaniu 300 MHz oraz 1 GB pamięci DDR3-1600.

53058B_AMD_ES_GseriesX_E_RGB

Są to bardzo dobre podzespoły jak na tę klasę urządzeń.

Dzięki temu platforma jest najmocniejszym urządzeniem tego typu, a jej wydajność wynosi 85 GigaFlopsów. Przy tym platforma ta nie zużyje wiele energii, bo współczynnik TDP układu wynosi zaledwie 9 W. Kolejna zaleta Gizmo 2 to umieszczenie jej na małej płytce drukowanej o wymiarach 10,16 x 10,16 cm. Nie można też zapomnieć o bardzo dużej liczbie różnego rodzaju portów, gniazd i interfejsów, takich jak:

  • Port HDMI
  • Wejście / wyjście HD audio
  • Złącze mSATA / Mini PCIe
  • Złącze kart microSD
  • Wbudowany kontroler Gigabit Ethernet
  • 2 porty USB 3.0 i 2 porty USB 2.0
  • Obsługa technologii DirectX 11.1, OpenGL 4.2x i OpenCL 1.2
  • Obsługa pamięci ECC (Error-Correction Code)

Dzięki temu Gizmo 2 stanowi idealne wyjście dla osób szukających możliwości wymiany posiadanej platformy deweloperskiej o mniejszych możliwościach. Jeśli ktoś szuka nieco większego i znacznie wydajniejszego odpowiednika Raspberry Pi czy Intel Gallileo, powinien zainteresować się właśnie rozwiązaniem AMD.

Nie jest to jednak tania zabawa.

Osoba zainteresowana kupnem Gizmo 2 musi przygotować się na znacznie większy wydatek niż w przypadku konkurencyjnych platform, wynoszący konkretnie 199 dol. Z powodu ceny płytka ta nie stanie się hitem na miarę Raspberry Pi, ale jestem pewien, że znajdzie się zainteresowana nią grupa zapaleńców. Jeśli do niej należycie, możecie zamówić płytkę na stronach GizmoSphere i Element 14.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze