Social media  / News

Twitter wciąż nie zarobił ani jednego dolara! Teraz na dodatek ma problem ze zdobywaniem nowych użytkowników

Do tej pory panowało przekonanie, że o ile Twitter zdobywa nowych użytkowników w szybkim tempie, to nie ma się co przejmować bieżącym wynikiem finansowym - w końcu jak zasięg będzie potężny, to i zyski się znajdą. Tymczasem dynamika wzrostu nowych użytkowników Twittera spada, a strata się powiększa.

177,5 mln dol. - tyle stracił w trzecim kwartale 2014 r. Twitter. To znacznie więcej niż w analogicznym okresie 2013 r., gdy strata wyniosła 64,6 mln dol. Co ciekawe, strata jest sporo wyższa mimo tego, że przychody w ciągu roku wzrosły aż o 114 proc. do 361,3 mln dol.

twitter-q3-2014-1

Do tej pory Twitter tłumaczył coraz większą dysproporcję pomiędzy przychodami a zyskiem inwestycjami, które mają za zadanie zwiększyć liczbę aktywnych użytkowników serwisu. I rzeczywiście większość komentatorów rynku patrzyło na MAU, czyli średnią liczbę aktywnych użytkowników w miesiącu.

Tyle że w poprzednim kwartale dynamika MAU spadła. Oczywiście Twitter zręcznie próbuje to ukryć pokazując wzrosty na sucho, bez analizy dynamiki. Mówi: w ciągu roku liczba osób korzystających z Twittera wzrosła z 232 do 284 mln, a w ciągu kwartału z 271 do 284 mln. Tyle że rok temu dynamika przyrostu nowych użytkowników wynosiła 38 proc., a teraz zaledwie 21 proc.

twitter-q3-2014-2

I to jest problem.

Nie dość bowiem, że Twitter wciąż nie zarabia na siebie, to na dodatek spada dynamika przyrostu nowych użytkowników. Co więcej, w tym kontekście jeszcze gorzej brzmi całkiem sensowny przyrost przychodów - co bowiem po nim, skoro nie idzie on w parze właśnie z dwoma innymi kluczowymi odczytami.

Twitter to jedna z najdziwniejszych spółek internetowych na świecie. Można odnieść wrażenie, że media i inwestorzy traktują serwis inaczej, niż wszystkie inne podmioty. Spójrzmy bowiem jakie są twarde fakty:

- Twitter nie zarobił dotychczas ani dolara przez cały okres swojej wieloletniej działalności!
- Twitter jest chyba jedyną spółką giełdową na świecie, która nigdy nie wypracowała zysku!
- Twitter wciąż nie pokazał realnego planu na to, by serwis kiedykolwiek miał być rentowny!

Mimo to nie ma paniki, a Twitter wciąż jest traktowany jako ‚złoty chłopiec’. Trudno to zrozumieć szczególnie teraz, gdy pada kolejny mit o Twitterze - że niby wciąż dynamicznie zdobywa nowych użytkowników.

No nie zdobywa.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst