REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Rozmowa telefoniczna to za mało. Huawei już mówi o połączeniach wideo Ultra HD w 3D i... hologramach

Zanim LTE trafi do wszystkich zakątków Polski, być może w innych krajach klienci sieci komórkowych będą prowadzili wideorozmowy w Ultra HD 3D dzięki sieci 4,5G. Takie plany przedstawił Huawei na kongresie GSMA Mobile Series 360 w Dubaju.

27.10.2014
15:26
Rozmowa telefoniczna to za mało. Huawei już mówi o połączeniach wideo Ultra HD w 3D i… hologramach
REKLAMA
REKLAMA

Wygląda na to, że sieć 4,5G ma być punktem przejściowym między siecią LTE Advanced, a siecią 5G. Nie ma żadnego oficjalnego terminu pozwalającego określić, czym właściwie jest sieć 4,5G, ale według informacji przekazanych przez Huawei jest to sieć cechująca się mniejszymi opóźnieniami (około 10 ms), prędkością dochodzącą do 6 Gbps oraz możliwością obsługi nawet 100 tysięcy połączeń na przestrzenii jednego kilometra kwadratowego. Innymi słowy jest to udoskonalona wersja LTE Advanced.

GSMA Mobile 360

Jak rozwój sieci widzi prezydent działu R&D Huawei Wireless Ying Weimin?

4G pozwalała użytkownikom na swobodną komunikację, lepszy zasięg oraz szybki internet w każdym miejscu i o każdej porze. W ciągu kilku następnych lat zostanie wdrożona sieć 4,5G, która oferować będzie o wiele szybszy transfer danych, mniejsze opóźnienia i funkcjonalność, którą nie mogą pochwalić się nawet najlepsze obecne technologie 4G. Nowe rozwiązania będą również korzystne dla operatorów, którzy zyskają możliwość znacznego poszerzenia oferty usług, tym samym dywersyfikując swoje źródła przychodów.

Realnym terminem na wprowadzenie sieci 4,5G jest rok 2016, ale zapewne nie nastąpi to w pierwszej kolejności w Polsce ze względu na konieczność dokonania zmian w architekturze sieciowej (wiemy jak wygląda obecna rozbudowa sieci i przepychanki operatorów z UKE w walce o pasma pod budowę LTE).

Patrząc na dotychczasowe tempo wprowadzania nowych technologii transmisji danych w naszym kraju możemy spodziewać się, że gdy z pierwszych komercyjnych sieci 4,5G skorzystają klienci w innych krajach, u nas będzie raczkowało LTE Advanced. Zaś gdy sieć 5G wystartuje np. w Japonii, my pobierzemy pierwsze dane z prędkością sieci 4,5G. Transmisja danych w 4,5G ma być rozwijana do momentu wprowadzenia sieci 5G, czyli mniej więcej do 2020 roku.

REKLAMA

Projekt sieci 4,5 G zakłada, że możliwe stanie się prowadzenie wideorozmów w jakości Ultra HD w 3D, a być może nawet rozmów z wykorzystaniem hologramów. Obecnie brzmi to dość futurystycznie (zwłaszcza to drugie), ale musimy przyzwyczaić się do coraz szybszego postępu technologicznego.

*Grafika główna pochodzi z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA