REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Samsung? To już nie jest głównie producent smartfonów…

Pamiętacie z czym kojarzyliśmy Samsunga jeszcze kilka lat temu przed wybuchem popularności smartfonów? Był to wtedy dla nas głównie producent telewizorów oraz procesorów, pamięci RAM itd. Zdaje się, że musimy wrócić do takiego myślenia o koreańskiej firmie. Biznes procesorowy Samsunga znów jest większy od… mobilnego.

30.10.2014
10:36
Samsung? To już nie jest głównie producent smartfonów…
REKLAMA
REKLAMA

Niedawne prognozy Samsunga nie tylko się potwierdziły - przychody rzeczywiście spadły o 20 proc., a zysk operacyjny o 60 proc., lecz przy pozostałych informacjach z najnowszych kwartalnych wyników stawiają mobilny biznes firmy wręcz w dramatycznej sytuacji.

samsung galaxy alpha 019

3/4 - o tyle spadły zyski na sprzedaży urządzeń mobilnych Samsunga rok do roku. To spadek bezprecedensowy i dramatyczny. Ba, w początkowej fazie spadków Nokia notowała znacznie mniej poważne spadki dynamiki.

W rezultacie mobilny biznes Samsunga nie jest już największy!

Jeszcze pół roku temu sprzedaż urządzeń mobilnych przynosiła Samsungowi 76 proc. wszystkich zysków. Teraz, po trzecim kwartale zaledwie 43 proc. Oddział, który produkuje panele displayowe oraz procesory jest dziś znacznie większy - przynosi firmie 57 proc. zysków.

Galaxy note 4 (15 of 24)

To oznacza, że Samsung wraca do modelu biznesowego sprzed ery Galaxy! 4 lata temu, w połowie 2010 r., procesory przynosiły firmie 76 proc. zysków, a mobile - 13 proc.

Niesamowicie się to wszystko szybko zmienia na rynku mobilnym.

Nie dalej jak dwa lata temu Samsung święcił triumfy po tym, jak zdetronizował Nokię na pozycji największego producenta telefonów komórkowych na świecie, co w konsekwencji doprowadziło do wycofania fińskiej marki z rynku telefonów.

samsung galaxy alpha 003
REKLAMA

Czy ktoś mógł wtedy pomyśleć, że zaledwie 24 miesiące później Samsung sam będzie miał takie problemy na rynku telefonów? Dziś to koreańska marka jest w odwrocie. I to dramatycznie szybkim.

Tymczasem Nokia odbudowuje się w rodzimej Finlandii i kto wie, czy wkrótce nie wróci na rynek mobilny.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA