REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Zapomnijcie o LTE. Samsung ma już technologię 30 razy szybszą

W Polsce jeszcze na dobre nie rozgościł się Internet 4G LTE, a Koreańczycy z Samsunga właśnie ustanowili kolejny rekord prędkości transmisji danych. Wykorzystując sieć 5G Samsungowi udało się osiągnąć prędkość 7,5 Gb/s.

15.10.2014
12:10
Zapomnijcie o LTE. Samsung ma już technologię 30 razy szybszą
REKLAMA
REKLAMA

Na początku zaznaczmy, że podobne prędkości wcześniej możliwe były do osiągnięcia tylko w warunkach laboratoryjnych, a Samsung jako pierwszy zdołał przyspieszyć swój Internet do 7,5 Gb/s w standardowych warunkach konsumenckich.

Oprócz uzyskania rekordowej prędkości w transmisji stacjonarnej, koreański gigant przeprowadził test łączności mobilnej 5G dla pojazdu poruszającego się z prędkością ponad 100 km/h. Polem do przeprowadzenia próby szybkości okazał się tor wyścigowy Everland Speedway w Korei. W trakcie testu osiągnięto przełomową prędkość 1,2 Gb/s (inaczej 150 MB/s) w samochodzie “pędzącym” po torze z prędkością ponad 100km/h. Wcześniej nikomu nie udało się osiągnąć stabilnego połączenia w takich warunkach.

Testy przeprowadzono przy wykorzystaniu sieci 28GHz, a stabilne połączenie uzyskano dzięki zastosowaniu Hybrid Adaptive Array Technology, czyli nowej technologii Samsunga, która pozwala na poszerzenie zasięgu sieci korzystających z wysokich częstotliwości.

Schodząc z wyżyn prędkości na polską ziemię, w wielu miejscach usłaną białymi plamami na mapkach zasięgu, mam ogromną nadzieję, że już niedługo każdy z nas będzie miał dostęp do sieci LTE, a operatorzy będą rozglądać się za możliwością wprowadzenia technologii 5G, która dynamicznie się rozwija.

REKLAMA

Jesteśmy w o tyle dobrej sytuacji, że gdy w Polsce LTE będzie dostępne dla każdego, w innych krajach sieć 5G będzie na tyle rozwinięta, że skróci się czas jej adaptacji na nowych rynkach i wprowadzenie jej do naszego kraju odbędzie się szybciej niż jest ma to miejsce w przypadku sieci 4G LTE.

* Zdjęcie główne pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA