REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Kultowy RollerCoaster Tycoon powraca! Niestety nie w formacie, jakiego mogłeś się spodziewać

Już jest. Oficjalny produkt zmartwychwstałego wydawcy Atari nadaje się do przetestowania przez każdego z was. Niestety, na pełnoprawnego następcę popularnej serii wciąż przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Póki co musimy zadowolić się RollerCoaster Tycoon 4 Mobile, które za darmo zainstaluje każdy posiadacz Androida.

17.10.2014
16:19
Kultowy RollerCoaster Tycoon powraca! Niestety nie w formacie, jakiego mogłeś się spodziewać
REKLAMA
REKLAMA

Dotychczas w RollerCoaster Tycoon 4 Mobile mogli grać jedynie właściciele iSprzetów. Odrodzone i całkowicie zrestrukturyzowane Atari w końcu udostępniło swoją mobilną produkcję dla posiadaczy smartfonów i tabletów z Androidem na pokładzie. Czekałem na ten moment. Gra cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w iTunes App Store, więc czym prędzej chciałem się przekonać, czy w tytule wciąż tkwi magia dawnych lat.

RollerCoaster Tycoon 4 Mobile

RollerCoaster Tycoon 4 Mobile jest darmowe. Co za tym idzie, produkcję trawią od środka znienawidzone przeze mnie mikro-transakcje oraz ograniczenia wobec niepłacących graczy.

Na tym polu RollerCoaster Tycoon 4 Mobile ani trochę nie różni się od innych dotykowych „strategii”, które pojawiają się na platformach cyfrowej dystrybucji niczym grzyby po deszczu. Schemat jest dokładnie ten sam – czekaj, zgrzytaj zębami i zachęcaj do zabawy jak największą liczbę swoich znajomych, albo płać żywą gotówką.

RollerCoaster Tycoon 4 Mobile 4

Podobnie jak w dziesiątkach innych produkcji tego typu, również i tutaj obecna jest specjalna waluta (bilety – jak nieprzewidywalnie), za którą wszystko zrobimy szybciej, lepiej i wydajniej. Te musimy oczywiście kupić. W przeciwnym przypadku jesteśmy zdani na żmudne zbieranie przychodów z własnego parku rozrywki oraz czekanie na wybudowanie nowych obiektów nawet po kilkanaście godzin dziennie.

Gry pokroju mobilnego RollerCoaster Tycoon 4 cierpią na coś, co uwielbiam nazywać „syndromem alfonsa”.

Zjawiasz się na kilka minut, zbierasz monety z kontrolowanych przez siebie przybytków, doglądasz włości, stawiasz nową atrakcję po czym znikasz na kolejne kilkanaście godzin. Tak raz za razem, dzień po dniu. Jeżeli zapomnisz o aplikacji na dłużej, ta przypomni o sobie za pomocą paska powiadomień, informując o nowych budynkach oddanych do użytku czy spadającej popularności prowadzonego przez siebie parku.

RollerCoaster Tycoon 4 Mobile 3

Cały problem polega na tym, że tak naprawdę niczego nie prowadzimy. Gra ma tyle samo wspólnego z tycoonami, co Silent Hill z przyjazną rozrywką dla całej rodziny. Jasne, budujemy nowe atrakcje, stawiamy kolejne budynki, sklepy i hotele, ale do niczego to nie prowadzi. Nad niczym nie mamy tak naprawdę kontrolę i nic nie jest tutaj istotne. Współczynnik „buzz” odpowiadający za atrakcyjność naszego kompleksu rośnie z każdym kolejnym obiektem, które stawiamy bez żadnych konsekwencji, ładu i składu.

No dobrze, ale co z tytułowymi kolejkami? Przecie trudno, aby zabrakło ich w jakiejkolwiek odsłonie RollerCoaster Tycoon, nawet tej mobilnej.

Twórcy aplikacji doskonale zdawali sobie z tego sprawę, implementując do swojego dzieła prosty, żeby nie napisać prostacki edytor kolejek. Ten jest tak nieintuicyjny, mosiężny, irytujący i niedokładny, że nawet na wielkim ekranie Note 3 miałem problemy, aby stworzyć to, co kręciło się dziesiątkami spiral i zakrętów w mojej głowie.

RollerCoaster Tycoon 4 Mobile 2

Architekci z wybujałą wyobraźnią spotkają się ze sporymi ograniczeniami narzuconymi przez aplikację. Co bardziej zaawansowane konstrukcje wymagają biletów do kupienia za realną gotówkę, natomiast możliwości budowania mają się nijak do wachlarzu opcji ze stacjonarnych, kultowych odsłon gry.

Nie jestem naiwny. Kiedy zobaczyłem ikonę RollerCoaster Tycoon 4 Mobile na platformie Google Play, nie obiecywałem sobie zbyt wiele. Mimo wszystko nie sądziłem, że kultowa gra od jeszcze bardziej kultowego wydawcy okaże się po prostu jedną z setek wariacji popularnego, mobilnego szablonu. Liczyłem na coś więcej. Oczywiście zagrać jak najbardziej można, ale to po prostu nie to.

REKLAMA

Na całe szczęście najlepsze dopiero przed nami. Pełnoprawny RollerCoaster World został zapowiedziany na początek 2015 roku i podobnie jak edycja mobilna, znajduje się w katalogu wydawniczym Atari. Gra w pełnym trójwymiarze wyląduje na komputerach osobistych wraz z trybem wieloosobowym, czerpiąc garściami z poprzednich odsłon. Nie mogę się doczekać.

RollerCoaster Tycoon 4 Mobile w iTunes App Store oraz Google Play.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA