REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Podobnie jak w greckiej mitologii, na AGH Prometeusz postawi się Zeusowi

HP Apollo 8000 jest mocnym systemem znajdującym zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża moc obliczeniowa, i gdzie komputery będą mocno obciążane. Skonstruowany jest tak, aby można było rozszerzać centrum obliczeniowe o kolejne komputery. W systemie HP Apollo zastosowano chłodzenie wodą, a na jednym racku (specjalnym regale) może być zamontowanych aż 144 serwery HP ProLiant XL730f. W każdym z nich drzemie Intel Xeon, a pamięci w każdym z nich można umieścić do 256 GB RAM DDR4 w 16 slotach.

23.10.2014
8:05
Podobnie jak w greckiej mitologii, na AGH Prometeusz postawi się Zeusowi
REKLAMA
REKLAMA

Nieźle, prawda? Właśnie na tych komponentach powstanie w Polsce najpotężniejszy w historii naszego kraju komputer.

Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH zamierza zbudować komputer, który będzie zawierał... 1700 takich serwerów połączonych w klaster obliczeniowy siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbps. Koszt takiego przedsięwzięcia to około 41 milionów złotych.

apollo2

Superkomputer, nazwany Prometheus, będzie posiadał 41 tys. rdzeni obliczeniowych, 215 terabajtów pamięci operacyjnej, oraz pamięć dyskową o łącznej pojemności 10 PB (petabajtów). Petabajt to 1024 terabajtów.

Jaka jest moc obliczeniowa tego giganta?

Wynosić ona będzie aż 1,7 petaflopsów - miary, która mierzy liczbę możliwych do wykonania operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Dotychczasowy rekord, jeśli chodzi o polskie superkomputery, należał do jednostki o nazwie Zeus, również znajdującego się w Cyfronecie AGH. Jego moc obliczeniowa to 267 teraflopsów - jednostki mniejszej tysiąckrotnie (1012, podczas gdy petaflops to 1015).

superkomputer_prometheus_z_agh_wizualizacja_

Podobnie jak w greckiej mitologii, Prometeusz postawi się Zeusowi. Tym samym zostanie równocześnie największym na świecie superkomputerem zbudowanym z jednostek Apollo 8000, oraz 12. w Europie pod względem mocy obliczeniowej.

A gdybyśmy chcieli go porównać do przeciętnego komputera PC? Jego moc obliczeniowa odpowiada 40 tys. komputerów tej klasy.

Dzięki zastosowaniu technologii chłodzenia wodą, komputer, ważący łącznie... 30 ton można ustawić dość ciasno - w piętnastu przylegających do siebie szafach. Przy tradycyjnej metodzie chłodzenia powietrzem byłoby to niemożliwe - ilość wydzielanego ciepła byłaby za duża.

REKLAMA

Prometeusz będzie służył naukowcom przy realizacji obliczeń z zakresu chemii, astrofizyki, fizyki i nanotechnologii. Z zasobów Prometheusa naukowcy korzystać będą bezpłatnie - to już tradycja AGH, na podobnych zasadach udostępniana jest również moc obliczeniowa Zeusa.

* Ilustracje w tekście i grafika główna pochodzą z materiałów informacyjnych Cyfronet AGH.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA