REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Sprawdzamy na czym, gdzie i za ile odbierać cyfrowe radio DAB+

Sygnał cyfrowego radia DAB+ pojawił się już w Łodzi i Opolu, wcześniej był dostępny w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Szczecinie. Pytanie tylko jak je odbierać i dlaczego jest to takie drogie?

02.10.2014
14:54
Sprawdzamy na czym, gdzie i za ile odbierać cyfrowe radio DAB+
REKLAMA

Do końca roku sygnał cyfrowego radia w standardzie DAB+ będzie można odbierać także w Kielcach, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu. Do 2020 roku zasięgiem zostanie objęta cała Polska. Mowa tu jednak wyłącznie o stacjach nadawanych przez Polskie Radio. Komercyjni nadawcy jeszcze nie wchodzą w cyfryzacje i nie wiadomo kiedy wejdą. To wszystko rodzi kilka pytań.

REKLAMA

Czego można posłuchać w ramach cyfrowego radia DAB+?

W ramach cyfrowego multipleksu radiowego dostępne są lokalne rozgłośnie Polskiego Radia, jak na przykład Radio Katowice oraz standardowe rozgłośnie, czyli Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka. Do tego dochodzi jeszcze Radio Zagranica nadające audycje dla cudzoziemców, PR24 czyli program informacyjny oraz nowe Radio Rytm. Wkrótce pojawi się rozgłośnia dla dzieci, a w przyszłym roku stacje dla seniorów oraz Polskie Radio Edukacyjne.

Gdzie można posłuchać cyfrowego radia DAB+?

Warszawa, Katowice, Wrocław, Szczecin, Opole i Łódź, a do końca roku także Gdańsk, Kielce, Kraków, Poznań, Bydgoszcz, Koszalin, Olsztyn i Zielona Góra. W kwietniu 2015 sygnał powinien dotrzeć do Białegostoku, Lublina i Rzeszowa. Kolejne regiony będą dołączane sukcesywnie, aż do 1 grudnia 2020 roku.

Na czym można posłuchać cyfrowego radia DAB+?

Cyfrowego radia nie odbierzemy na standardowym odbiorniku - wymagane są dedykowane radia z wsparciem dla technologii DAB+. To rodzi spore utrudnienia z dostępem.

DAB+ jest nowszym rozwiązaniem niż stosowane na zachodzie DAB, dlatego też pomimo wsparcia dla cyfrowego radia w wielu samochodach sprowadzonych z Niemiec, i tak nie uda nam się odebrać sygnału DAB+ w Polsce. Producenci nowych samochodów za radio wspierające ten standard także żądają dodatkowej opłaty.

sony radio dab+

Jeśli więc chcemy słuchać radia DAB+ w samochodzie jesteśmy praktycznie skazani na samodzielny zakup odbiornika. Najtańsze takie urządzenia znajdziemy na Allegro. Modele "no-name" zaczynają się od 269 zł, ale za markowy sprzęt zapłacimy przynajmniej 350 zł. W MediaMarkt najtańsze radio samochodowe z DAB+ to Sony CDXDAB500U za 499 zł. Podobnie jest w przypadku RTV Euro AGD gdzie za tyle samo kupimy JVC KD-DB65.

Taniej jest, gdy cyfrowego radia chcemy posłuchać w domu lub biurze. Na Allegro najprostsze kieszonkowe radyjka z DAB+ kupimy już za 69 zł. Są to produkty takich firm jak AEG lub Grundig. W dużych sklepach z elektroniką użytkową o cyfrowe radio jest trudniej. W ofercie MediaMarkt i RTV Euro AGD znajdziemy kilkanaście produktów, ale większość to towary na zamówienie lub dostępne w bardzo ograniczonych ilościach.

sony radio dab

Najtańsze radio z DAB+ w MediaMarkt to Technisat DigitRadio 210 za 175 zł, W RTV Euro AGD to Sony XDR-S40DBP za 269 zł. Znajdziemy też sprzęt do kina domowego, wieże, a nawet boomboxy z wsparciem dla DAB+, jednak jest to już znacznie większy wydatek.

DAB+ to teraźniejszość, przyszłość czy bezsens?

Czy warto dziś inwestować w sprzęt do odbioru DAB+? W dobie internetu z pewnością nie. O stacjonarnych radioodbiornikiach możemy pomyśleć w okresie gwiazdki, aby zakupić je seniorom, którzy lubią słuchać rozgłośni Polskiego Radia. To może być ciekawy prezent dla naszych dziadków i babć. Warto też zdecydować się na radia z DAB+ w momencie awarii starego odbiornika. W innych przypadkach zakup DAB+ wydaje się być zbytecznym wydatkiem.

Do pełnej cyfryzacji radia jeszcze daleko. Przez kolejne lata wiele może się jeszcze zmienić. Jednak jeśli ktoś ma taką potrzebę, to już dziś może słuchać rozgłośni Polskiego Radia w wysokiej jakości.

REKLAMA

---

Zdjęcie pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA